Silent-Niky kérdése:

Megtudná valaki oldani, mert nekem nehéz!?


Egy család az egész évi spórolt pénzének harmadát hűtőszekrényre költötte, a maradék negyedén új televíziót kellett venniük, mert a régi elromlott. az így megmaradt összeg nyolcadán még egy porszívót is vásároltak, de még így is maradt 131250 Ft egyéb kiadásra.

a) Mennyibe kerül a porszívó?

b) Mennyibe kerül a hűtőszekrény?

c) Melyik készülék a legdrágább?

d) Mennyi pénzt tudtak összesen félretenni?



2012. nov. 6. 17:18
 1/2 BKRS ***** válasza:

Az egyik megoldási lehetőség, hogy szépen visszafelé haladsz a számolásban:

A porszívó 1/8 tehát ami utána marad az 7/8

Ha 131250 az 7/8 rész, akkor az 1/8 rész az 131250/7 = 18750

A porszívó ára 18750 Ft

A porszívó vásárlása elött volt: 18750+ 131250 = 150000Ft


Most 1/4 rész az a TV, akkor a maradék az 3/4 rész,

vagyis ha 150000Ft az 3/4 rész, akkor az 1/4 rész az 150000/3 = 50000 Ft

Tehát a TV 50000 Ft-ba került.

A TV vásárlás elött akkor volt 150000 + 50000 = 200000 Ft


Akkor most az 1/3 rész lesz a hűtőszekrény, a maradék az 2/3 rész ami a 200000 Ft

Vagyis akkor az 1/3 rész 200000/2= 100000 Ft

Tehát a hűtőszekrény 100000 Ft-ba került.

Eredetileg tehát volt 100000+200000 = 300000Ft

2012. nov. 6. 17:32
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen KÖSZÖNÖM! :DDDDDDDDD
2012. nov. 6. 17:33