Megtudná valaki ezeket oldani nekem és le is tudná vezetni?


6. Az áramerősség értéke:

a. i= MHa/SKT*KIT

b. i=SKT/MHa*KIT

c. i=KIT/SKT*MHa

d. i=MHa*KIT*SKT


7. Mekkora a skálaterjedelem (azaz melyik skálát olvassuk le) és a mért áramerősség (mA) értéke, ha az ampermérőn leolvasott méréshatár MH = 0,1 mA és a kitérés KIT = 86 osztás?

SKT = …………………osztás

I = …………………..mA


8. Hány ampert mér az ampermérő, ha a méréshatár MH = 0,3 mA, a skálaterjedelem SKT = 30 osztás és a kitérés KIT = 25 osztás?

I= …………….…..A


9. Mekkora a mért ellenállás (R – [Ω]) értéke akkor, ha U = 7,78 V, MH= 30 mA, SKT = 30 osztás, KIT = 11,5 osztás?

R=……………………… Ω


10. Mekkora a mért ellenállás (R – [Ω]) értéke akkor, ha U = 15,78 V, I = 23,5 mA?

R=……………………… Ω


2012. okt. 7. 11:41
 1/1 bongolo ***** válasza:

Nincs benne semmi ördöngősség, egyszerű egyenes arányosság az egész:


- Ha a kitérés mondjuk 5 osztás, és összesen van 50 osztás (ez a skálaterjedelem), akkor a mutató a lehetséges teljes kitérés tizedrészéig (5/50 = 1/10) tért ki.

- A méréshatár azt jelenti, hogy ha teljesen kitér a mutató, az hány mA. Mondjuk ha ez 30 mA, akkor a tizedrészig való kitérés 3 mA-t jelent. Kész.


Vagyis az áramerősséget úgy lehet kiszámolni, hogy a kitérést elosztjuk a skálaterjedelemmel, és az egészet megszorozzuk a méréshatárral. Ez vagy az a) válasz, vagy a c) válasz a 6. kérdésben, attól függ, mi van a nevezőben. Az általad leírtakból az nem látszik. Csak a skálaterjedelemmel kell osztani, a másik kettővel szorozni kell.


7. Ehhez a kérdéshez valószínű tartozik egy ábra is, így kevés az adat.


8. 0,3·25/30 = 0,25 mA

De egyszerűbb a gyakorlatban: Ha 0,3 mA a méréshatár és 30 osztás van a skálán, akkor 10 osztás jelent 0,1 mA-t. Tehát 25 osztás 2,5-szer annyit jelent, ami 0,25 mA


9. Először ki kell számolni az áramerősséget az ampermérőből. Ha 30 mA a méréshatár és 30 osztás van a skálán, akkor egy az egyben milliampert lehet leolvasni. Vagyis a 25 kitérés 25 mA-t jelent.

I = 25 mA

U = 7,78 V

Az ellenállást az Ohm törvénnyel lehet kiszámolni:

R = U/I = 7,78V/25mA

érdemes a számlálót meg a nevezőt is megduplázni:

= 15,56V/50mA

érdemes megint megduplázni:

= 31,12V/100mA

érdemes megtízszerezni:

= 311,2V/1A

R = 311,2 Ω


10. Itt eleve meg van adva a feszültség is meg az áramerősség is, csak el kell osztani őket (Ohm törvény).

R = U/I = 15,78V/23,5mA

Most nem olyan szép szám van a nevezőben, mint az előbb, ezért fejben nem könnyű kiszámolni, számológép kell. Az azért látszik, hogy a kΩ-nál kisebb lesz az ellenállás (ugye akkor lenne pont 1 kΩ, ha 1 voltot 1 mA-rel osztanánk el, vagy 15 voltot 15 mA-rel, stb.)

Ha pedig 1 kΩ-nál kevesebb, akkor ohm-ban érdemes számolni. Ahhoz az áramerősséget át kell váltani amperbe:

I = 23,5 mA = 0,0235 A

R = 15,78V/0,0235 A

most jön a számológép: 671,5 Ω

2012. okt. 8. 00:43