arról lenne szó hogy van ilyen szorgalmi feladat amiért lehet ötöst kapni és nem tudom megoldani... hiába próbálkozom. ime a feladatok:

log1991(x-3)+log1992(x-3)=3-log(x^5-24) az 1991/92 az a logaritmus alapja

log5(x-4)+log√5(x^3-2)+log2(x-4)=4 itt az 5,√5 és 2 a logaritmus alapja

(log2(4x^2))^2-10log9(18x)+4=0 és egy ilyen lenne még itt pedig a 2 és a 9 az a logaritmus alapja. ha valaki meg tudja oldalni légyszi írja le mert nagyon szeretnék ötöst kapni. Előre is köszönöm


2012. nov. 4. 16:10
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Az első feladat feltétele, hogy x>3.

A bal oldalon álló kifejezés szigorú monoton növekedő, mivel mindkét logaritmus alapja 1-nél nagyobb.

A jobb oldali kifejezés viszont csökkenő, mert kivonunk egy szig. mon. növekvő kifejezést.

Tehát ha van megoldás, akkor csak egyetlenegy van.

Az ilyen feladatokban az 191 és 1992 arról árulkodik, hogy nincs igazi szerepük. Ez itt úgy lehet, ha a logaritmusban 1 áll, azaz x=4 esetben. Ekkor a bal oldal értéke 0.

Lássuk a jobb oldalt!

Mivel 4^5=1024, ezért lg(x^5-24)=lg(1000)=3

Ezért a bal oldal értéke is nulla.

Vagyis x=4 jó megoldás, és mint láttuk nincs is más.

2012. nov. 4. 16:17
 2/14 A kérdező kommentje:
köszi szépen a választ még próbálom értelmezni :D amúgy wolframalpha mást mondd megoldásnak : [link] nade én hiszek neked :D
2012. nov. 4. 16:56
 3/14 A kérdező kommentje:
jaaaa mostmár értem mit írtál :D de a (x^5-24) az az hogy x az ötödiken van és abból 24et ki kell vonni :D
2012. nov. 4. 16:59
 4/14 anonim ***** válasza:

A második feladatban sztem valami hibádzik.

Valami 4,4708 körüli érték jön ki.

Nem lehet, hogy az (x-4) abszolút értékben van mindkét esetben? Mert ekkor szépen látszik egy megoldás: x=3 és lehetne dolgozni a többi részen.

2012. nov. 4. 17:13
 5/14 anonim ***** válasza:

!!!! Arra vigyázni kell, hogy a Wolfram, meg más program is a log alatt a természetes alapú logaritmust érti!!

Szerintem itt lg-nek kéne lennie, ami tízes alap, és így "értelmes" a feladat.

Egyébként ez a feladat (mit ad isten) 1992-ben volt felvételi feladat tízes logaritmussal!

2012. nov. 4. 17:15
 6/14 anonim ***** válasza:
Nem 1992-ben, hanem 1991-ben a Közgázra volt az utolsó feladat....
2012. nov. 4. 17:18
 7/14 A kérdező kommentje:
igen azt mondta a tanár hogy felvételi feladat volt. és a megoldása nincs fent a neten? :DDDD
2012. nov. 4. 17:20
 8/14 anonim ***** válasza:

De fent van! Imént tettem fel :)

Hidd el, ez a hivatalos is, régóta ismerem ezt a feladatot (1991 óta...).

2012. nov. 4. 17:24
 9/14 anonim ***** válasza:
A másik kettőt sztem pontosítani kéne, csak numerikusan közelítőleg oldható meg.
2012. nov. 4. 17:27
 10/14 A kérdező kommentje:
és hol találom meg a megoldását mert én nem látom vagy nem találom. a harmadik egyenletben lehet hogy a 10log9 az 3 csak már a saját írásom sem látom át :DD
2012. nov. 4. 17:46
1 2