S. O. S. matek! Egy 2jegyű szám számjegyeinek összege 12. HA a számjegyeit felcseréljük 18-cal nagyobb számot kapunk. Melyik ez a szám?

2012. nov. 3. 17:10
 1/4 anonim válasza:
57 felcserélve 75. 75-57=18
2012. nov. 3. 17:20
 2/4 anonim válasza:
akárhonnan nézem csakis 57 lehet
2012. nov. 3. 17:23
 3/4 anonim ***** válasza:

Ezt úgy kell, hogy táblázatot csinálsz helyi érték szerint:

TÍZES | EGYES

x | 12-x => 10x+12-x = 9x+12 Ez az eredeti számod.


(12-x)*10 | x => 120-10x+x = 120-9x Ez a felcserélt.


Mivel a felcserélt 18 -cal több, mint az eredeti, ezért levonsz belőle 18-at, hogy a két oldal egyenlő legyen.


9x+12 = 120-9x-18


18x=90


x=5


Tehát az eredeti számod 57, amit ha felcserész 75-öt kapsz, ami 18-al nagyobb mint az 57, így helyes a megoldás.

2012. nov. 3. 17:25
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm .D:D
2012. nov. 3. 19:24