Mekkorák a téglatest élei ha oldallapjainak területe 55cm2,105cm2,231cm2?

2012. okt. 28. 11:26
 1/5 anonim ***** válasza:
Legyenek a téglatest oldalélei rendre a, b és c (nyilván mindegyik csak pozitív szám lehet). Egy téglatestnek 2-2-2 egybevágó oldallapja van, ezek területe a fenti jelölésekkel: a*b, b*c és a*c. Így a*b=55, b*c=105 és a*c=231. Ki kell fejezni valamelyik "egyenletből" az egyik ismeretlent, és behelyettesíteni egy másikba, majd innen kifejezni megint az egyiket, és behelyettesíteni a harmadikba. Például elsőből b=55/a, ezt a másodikba 55/a*c=105, ahonnan a=21/11*a, ezzel az utolsó egyenlet a^2*21/11=231, innen (a>0 miatt) a=11. Ezt felhasználva b=5 és c=21 adódik. Természetesen mindegy, hogy melyik betűvel mely élt jelölted. Így a válasz: a téglatest oldalélei 5, 11 és 21 cm hosszúak.
2012. okt. 28. 11:38
 2/5 anonim ***** válasza:
...ahonnan c=21/11*a...
2012. okt. 28. 11:39
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2012. okt. 28. 12:45
 4/5 anonim ***** válasza:

Az ilyen ciklikusan ismétlődő adatokat használó feladatoknak az esetek többségében a megoldásuk is ciklikusságot mutat.

Ennél a feladatnál ez pl. a következőképp ábrázolható:


Nem tudom az ábrát feltölteni, mert azt üzeni a képfeltöltés.hu, hogy betelt a háttértár, a kollégák röviden intézkednek. Ilyen még nem fordult elő. :-(


Addig is megpróbálom leírni, mi van a rajzon.

Egy általános háromszög, hagyományos módon jelölve a csúcsokat és oldalakat, annyi különbséggel, hogy a csúcsok jele a, b, c , a, az oldalak pedig A, B, C jelűek. A 'a'-val szemben a 'A', és hasonlóképp a többinél is (azonos betűk egymással szemben)

A háromszög csúcsai jelképezik a keresendő éleket, a háromszög oldalai pedig az oldal két végén levő élek szorzatát.


A megoldás levezetése

Az ábra jelölésével a felírható egyenletek

a*b = C

b*c = A

a*c = B


Az első két egyenletet elosztva egymással

a/c = C/A

ebből

a = c*C/A

ezt a harmadik egyenletbe helyettesítve

c*c*C/A = B

c² =A*B/C

Hasonlóképp számítható a többi él is, ezért a háromszöges megoldás szabálya a következő:


Egy keresett él (a, b, c) úgy kapható meg, hogy a keresett élt jelképező csúcsba befutó oldalak szorzatát el kell osztani a csúccsal szemközti oldallal, majd az így kijött mennyiségből gyököt kell vonni.


Remélem holnap fel tudom tölteni az ábrát is, bár remélem, így is érthető a megoldás.


DeeDee

***********

2012. okt. 28. 23:36
 5/5 anonim ***** válasza:

Itt a tegnap elmaradt ábra


[link]


DeeDee

*******

2012. okt. 29. 13:54