Egy téglatest térfogata 1000, egyik oldala kétszer akkora, mint a második, és a második oldala 5-tel hosszabb, mint a harmadik. Mennyi a téglatest felszíne?


2012. okt. 16. 20:54
 1/3 anonim ***** válasza:

A felszínhez kellenek az oldalak pontos méretei.

Írd fel, amit tudsz!

Legyenek az oldalak rendre a,b,c.

A szöveg alapján tudjuk, hogy:

a=2b

b=c+5

a*b*c=1000


b=c+5 -> ezt átalakítod -> c=b-5 [ Vagyis a harmadik oldal 5-tel rövidebb, mint a második]


Felhasználva a fenti adatokat:

1000=a*b*c=(2*b)*b*(b-5)


Vagyis:1000=(2*b)*b*(b-5)


Zárójelet bontasz és megoldod. Ebből kijön b, amiből a többi oldalt is meg tudod határozni. A felszínt innentől kezdve meg remélem nem kérdés, hogyan kell.

2012. okt. 16. 21:03
 2/3 A kérdező kommentje:
Ha felbontom a zárójelet harmadfokú egyenlet jön ki. Azt hogyan kell megoldani?
2012. okt. 17. 10:34
 3/3 anonim ***** válasza:

Legyen

a, b, c - a téglatest három oldala (a>b>c)

V = 1000 - a térfogata

F = ?


A feltételekből az derül ki, hogy a 'c' oldal a legkisebb, így azzal kifejezve a három oldalt

c = c

b = c + 5

a = 2b = 2(c + 5)

A térfogat

V = a*b*c = 2(c + 5)(c + 5)*c

rendezve

V = 2c(c + 5)²

behelyettesítve

1000 = 2c(c + 5)²


Lehet, hogy van valami trükk, amivel egyszerűen megoldható a harmadfokú egyenlet, én mást találtam ki.

Kicsit átalakítva a térfogat képletét

500 = c(c + 5)²

Osztva 'c' -vel is

500/c = (c + 5)²


Tehát olyan számot kell keresni, amivel a bal oldal négyzetszám lesz

500/c = n²

ahol n pozitív egész szám

Rövid próbálgatás után kiderül, hogy csak a

c = 5

jöhet szóba.


Ezzel az oldalak

c = 5


b = c + 5 = 10

b = 10


a = 2b = 2*10

a = 20


Ellenőrzésül a térfogat

V = 5*10*20

V = 1000


Ezek után a felület kiszámítása már nem lehet gond. :-)


DeeDee

***********

2012. okt. 17. 15:37