2012. okt. 25. 15:55
1/3 BKRS válasza:
Ezek Pitagorasz tételes kérdések.
Ha rajzolsz egy ábrát látni fogod, hogy
a köré írható gömb R sugara:
R² = (a/2)² + (a/2)² + (a/2)² = 3a²/4
R=√3 * a/2
A kocka éleinek egyenesét erintő gömb r sugfara:
r² = (a/2)² + (a/2)² = 2a²/4=a²/2
r = a/√2
2/3 anonim válasza:
Definíció szerűen megfogalmazva növekvő sorrendben:
Ha
a - a kocka oldala
d - a lapátlója
D - a testátlója
akkor
a kockába írható gömb sugara = az élhossz fele = a/2
az oldalakat érintő gömb sugara = a lapátló fele = d/2
a kocka köré írható gümb sugara = a testátló fele = D/2
Másként is lehet fogalmazni:
A fenti három érték egy a/2 oldalhosszúságú kocka oldaléle, lapátlója, testátlója.