³√(25+x)+ ³√(3-x)=4
Elég egy ötlet,hogy hogyan induljak el,mit érdemes helyettesíteni.
2012. okt. 23. 16:38
1/1 BKRS válasza:
a= 25+x
b=3-x jelöléssel
a+b=28
∛a+∛b=4
3.-ra emelve:
a+b+3∛(ab)(∛a+∛b)=64
28 +3∛(ab)(∛a+∛b)=64
3∛(ab)(∛a+∛b)=36
∛(ab)(∛a+∛b)=12
viszont ∛a+∛b=4 ezért
∛(ab)*4=12
∛(ab)=3
ab=27
Tehát
ab=27
a+b=28
Ebből kapsz egy másodfokú egyenletet:
amiből az egyik 27, a másik meg 1 lesz.
Vagyis
x=2 vagy x=-24
(Számolj utána)