³√(25+x)+ ³√(3-x)=4

Elég egy ötlet,hogy hogyan induljak el,mit érdemes helyettesíteni.


2012. okt. 23. 16:38
 1/1 BKRS ***** válasza:

a= 25+x

b=3-x jelöléssel

a+b=28


∛a+∛b=4

3.-ra emelve:

a+b+3∛(ab)(∛a+∛b)=64

28 +3∛(ab)(∛a+∛b)=64

3∛(ab)(∛a+∛b)=36

∛(ab)(∛a+∛b)=12

viszont ∛a+∛b=4 ezért

∛(ab)*4=12

∛(ab)=3

ab=27


Tehát

ab=27

a+b=28

Ebből kapsz egy másodfokú egyenletet:

amiből az egyik 27, a másik meg 1 lesz.

Vagyis

x=2 vagy x=-24

(Számolj utána)

2012. okt. 23. 17:39