Hogy kell megoldani ezt a matek feladatot? (gyöktelenítés)


(2*gyök5+3*gyök2)÷(2*gyök5-3*gyök2)


Van egy beadandó feladatsor és ezt az egyet nem tudom. Segítsetek légyszíves!


2012. okt. 18. 19:15
 1/8 anonim ***** válasza:
A szokás szerint a számlálót és a nevezőt is meg kell szorozni a nevező konjugáltjával, vagyis azzal a kifejezéssel, amit a nevezőben a "+" <-> "-" cserével kapunk. Ezzel a nevezőből eltüntetjük a gyököt, mert két tag négyzetének a különbségét kapjuk. A számlálóban pedig minden tagot miden taggal meg kell szorozni.
2012. okt. 18. 20:03
 2/8 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2012. okt. 18. 20:46
 3/8 A kérdező kommentje:

Lenne itt még valami. Ebben nem vagyok, biztos:

gyök72-gyök32-gyök8=egy gyökjel alatt 72-32-8=gyök32

2012. okt. 18. 20:48
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem! Gyökmennyiségeket nem lehet így összeadni.
2012. okt. 18. 21:12
 5/8 A kérdező kommentje:
Akkor ezt hogyan kell megcsinálni?
2012. okt. 18. 21:20
 6/8 anonim ***** válasza:

N = √72 - √32 - √8


Néhány szabály

√a*√b = √(a*b)

√a/√b = √(a/b)

x√a + y√a + z√a = √a(x + y + z)

de

√a + √b ≠ √(a + b)


Ezek után

√72 = √(2*36) = √2*√36 = 6√2

√32 = √(2*16) = √2*√16 = 4√2

√8 = √(2*4) = √2*√4 = 2√2


N = 6√2 - 4√2 - 2√2

N = √2(6 - 4 - 2) = √2*0

N = 0


Mivel konkrét számokról van szó, ha beütöd a számológépbe, azonnal látod, jó-e az eredményed vagy sem.

2012. okt. 19. 14:02
 7/8 A kérdező kommentje:
köszönöm
2012. okt. 19. 19:10
 8/8 anonim ***** válasza:

Y=gyök72-gyök32-gyök8=?


Ilyen esetekben egy négyzetszámot kell keresni, amivel az összes gyök alatti szám osztható. Ennek a négyzetszámnak a gyökét lehet kiemelni az összes gyök elé.

72=4×18=2²×18 és

32=4×8=2²×8 és

8=4*2=2²×2,

tehát 2 emelhető ki.

Y=gyök72-gyök32-gyök8=2×(gyök 18 + gyök 8 + gyök 2).


Ezután keressünk nem négyzetszám közös osztót a gyökjelek alatti maradékban. Ezt gyökjellel együtt lehet kiemelni.

Ez a közös osztó a 2 lesz.

18=2×9,

8=2×4,

2=2×1.

Y=2×(gyök 2)×(gyök 9 + gyök 4 + gyök 1).

Most pedig ellenőrizzük, hogy a gyökjelek alatt hol van négyzetszám!

Hurrá, mindenütt:

9=3²,

4=2²,

1=1².

Eltüntethetünk három gyökjelet, és elvégezhetjük az összeadást!

Y=2×(gyök 2)×(3 + 2 + 1)=2×(gyök 2)×6=12×gyök(2).

2012. okt. 19. 20:03