A Keléné nevű hajó elindul Badacsonyból Fonyódra . Ugyanekkor indul Fonyódról Badacsonyba a Siófok nevű hajó , amelynek átlagsebessége 12km/h -val nagyobb mint a Keléné. A hajók 15 perc múlva találkoznak Fonyódtól 4km-re .


a., Mekkora sebességgel haladnak a hajók?

b., Milyen távol van Fonyód Badacsonytól?


Help mert nem értm :S és részletessen táblázattal (v,t,s)



2012. okt. 14. 17:41
 1/3 anonim ***** válasza:

t=15min=0.25h


a) Tudjuk az időt, ami mindkét hajónál ugyanakkora, vagyis 0.25 óra. Tudjuk, hogy Fonyódtól 4km-re találkoznak, vagyis a gyorsabb hajó ennyi utat tett meg. Innen használod az alapképletet, vagyis s=v*t -> 4=v*0.25 -> v=16km/h

Tehát a gyorsabb hajó 16km/h-val közlekedi, a másik 12km/h-val lassabban, így annak a sebessége 4km/h


b) Tudjuk már a lassabbnak is a sebességét, meg az időt, így számolható az út: s=v*t -> s=4*0.25 -> s=1km

De a gyorsabb hajó már megtett 4km-t, így a kettőtt össze kell adni, vagyis a két város 4+1 = 5 km-re van egymástól.

2012. okt. 14. 18:07
 2/3 A kérdező kommentje:
nem 0.15?
2012. okt. 14. 18:10
 3/3 Naomi66 válasza:
Ha 100 percből állna egy óra, akkor biztos 0.15 óra lenne, de tekintve, hogy egy óra bizony 60 perces, ezért a 15:60 osztás nevében az 0.25 óra :)
2012. okt. 14. 20:11