9. osztály egy egyszerű kémiai feladat. Valaki tud segíteni?


Számítsátok ki az ionok összmennyiségét

a)11,7 g nátrium-kloridban

b)20,4 g alumínium-oxidban

c)41 g kalcium-nitrátban

Eléggé sürgős lenne, aki tud segíteni, azt kérem, hogy oldja meg...



2012. okt. 11. 20:53
 1/2 A kérdező kommentje:

nem gond, ha csak az a), b), vagy csak a c) van kész

jó lenne, ha a megoldás menete is meglenne...

2012. okt. 11. 21:36
 2/2 szvandaaa ***** válasza:

Ionok összmennyisége...? Furcsa kérdés, de szerintem erre gondolnak:


Az "a" feladatban ugye nátrium-kloridról van szó, akkor ott tudod, hogy az ionok

NaCl> Na+ (nátrium ion) + Cl- (klorid ion)

Azaz, 1 mol Na+ ion reagál 1 mol Cl- ionnal.


Ismered az Avogadro-számot, ami ugye 6*10^23, tehát azt mondhatod, hogyha egy mol NaCl-ben 6*10^23 db ion van, akkor aránypárral meg tudod határozni, hogy 11,7 grammban mennyi.


M(NaCl)=58 g/mol

m=11,7 g

n=? > n=m/M=11,7:58=0,2 mol


Ha tehát 1 mol Na+ ionban van 6*10^23 db ion, akkor

0,2 mol Na+ ionban van X db ion, ebből >

0,2*(6*10^23)/1 = 1,2*10^23 db Na+ és Cl- ( mivel a moljuk ugyanannyi) ion van 11,7 g NaCl-ben.


Szerintem erre gondoltak :) !

A többit lusta vagyok kiszámolni, de ha nem menne, akkor írj nyugodtan és megcsinálom ;) !

2012. okt. 12. 11:56