Hogy lehet megoldani ezt az exponenciális egyenlőtlenséget? 2^x+2^ (1-x) <3


Ez így jó?


2^x+2^1/2^x<3


2^x=y y>0


y+2/y<3

y^2+2<3y

y^2-3y+2<0


Itt megkeressük a zérushelyeket:

y1=(3+1)/2=2

y2=(3-1)/2=1


És itt pl. ábrázoljuk függvényen, hogy megnézzük, mely x-ek esetén vesz fel a függvény 0-t? Vagy átírjuk x-be őket?

És utána hogyan tovább?


2012. okt. 14. 15:45
 1/4 A kérdező kommentje:

Utolsó 2 mondatomat javítom:

És itt pl. ábrázoljuk függvényen, hogy megnézzük, mely x-ek esetén vesz fel a függvény 0-nál kisebb értékeket? Vagy először átírjuk x-ekbe az y-okat?

2012. okt. 14. 15:47
 2/4 bongolo ***** válasza:

Utána megnézzük a másodfokú kifejezést. Ha a négyzetes tag együtthatója pozitív, akkor felfelé nyitott a parabola, ha negatív, akkor lefelé.

Most az y² szorzótényezője 1, az pozitív, tehát felfelé nyitott, tehát a két zérushely közötti rész negatív.

Az egyenlőtlenség megoldása tehát:

1 < y < 2

Most behelyettesítjük az y-t:

1 < 2^x < 2

Tudjuk, hogy 2^0 = 1 illetve 2^1 = 2:

1 = 2^0 < 2^x < 2^1 = 2

Ennek a közepe az érdekes:

2^0 < 2^x < 2^1

Az exponenciális függvény szigorúan monoton növekvő, ezért a kitevőkre is ugyanilyen egyenlőtlenség teljesül:

0 < x < 1

2012. okt. 14. 16:09
 3/4 anonim ***** válasza:

Én közben rajzosan jutottam ugyanerre az eredményre:

[link]

2012. okt. 14. 16:18
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindkettőtöknek. :)
2012. dec. 18. 17:04