Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki segítene, hogyan kell...

Valaki segítene, hogyan kell ezt az exponenciális egyenlőtlenséget megoldani? :S

Figyelt kérdés

5^((x+1)/(x-2)) < 25


Így csináltam eddig:


5^((x+1)/(x-2)) < 5^2


Az alap nem kisebb 1-nél, azaz szigorúan monoton nő, tehát:


((x+1)/(x-2)) < 2


x nem lehet 2


((x+1)/(x-2))-2 < 0

Itt elakadtam :S Azt a (-2)-t valahogy bevittem a tört számlálójába, nem tudom, jó-e:


(x+1-2x+2)/(x-2) < 0

Ebből ugye lett:

(-x+3)/(x-2) < 0

És most innen hogyan tovább? :S Jó egyáltalán, ahogy csináltam? :S


2010. nov. 30. 15:25
 1/5 anonim ***** válasza:

SZERINTEM ez így lenne, de nem biztos, hogy jó:

[link]

2010. nov. 30. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ez nem teljesen jó, akkor kell valamit csinálni, amikor beszorozzuk x-szel az egyenletet :S Az egyenletnek pl. a -3 is megoldása(kipróbáltam) :S
2010. nov. 30. 16:36
 3/5 Silber ***** válasza:
Kérdező: Lemon válasza tökéletesen kielégíti a megoldás fogalmát. A kisebb azt jelenti, hogy annál a bizonyos számnál KISEBB megoldások jók, így végtelen sok megoldása van. Mondhatnám úgy is, hogy x€[-inf,5)
2010. nov. 30. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Lópikulákat!!! Ne hallgass ezekre a kontárokra. Ez típuspélda középsuli 1. osztály. Tökéletesen jól csináltad eddig. Annyi, hogy utolsó előttiben van egy elszámolás: a vége nem +2, hanem +4. Így (-x+5)/(x-2)<0. Egy tört értéke, akkor lehet kisebb, mint 0 (negatív), ha a számlálója, és a nevezője ellenkező előjelű. Tehát vagy pozitív számot osztasz negatívval, vagy fordítva. Első eset: számláló pozitív, nevező negatív. -x+5>0 és x-2<0, innen x<5 és x<2, tehát x<2. Vagy második eset: számláló negatív, nevező pozitív. -x+5<0 és x-2>0, innen x>5 és x>2, tehát x>5.

Tehát a megoldás (x<2)U(5<x).

2010. nov. 30. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ui: Azért nem lehet simán felszorozni a nevezővel, mert ha az negatív, akkor megfordul a relációjel. Helyette mindig 0-ra kell rendezni.

Ha nagyobb egyenlő, mint 0 lenne pl. és nem kisebb, akkor azonos előjelűnek kell lennie a számlálónak és a nevezőnek. Így a két eset: számláló nagyobb egyenlő 0, és nevező nagyobb, mint 0 (nevező nem lehet 0, mert 0-val való osztás nincs értelmezve :)), vagy számláló kisebb egyenlő 0, és nevező kisebb, mint 0.

Nem olyan bonyolult ez. :)

2010. nov. 30. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!