Hany db atombol epül fel egy 2 cm elhosszusagu tömör aluminiumkocka?

Valaszodat legyszives indokold!

2012. okt. 12. 13:01
 1/3 reptoid ***** válasza:

A 2 cm-es élhosszból ki tudod számolni a térfogatát az alumínium kockának. A fv-táblában meg tudod nézni a sűrűségét, majd e kettővel már meg tudod határozni a tömegét.

A tömegéből illetve a relatív atomtömegből (periódusos rendszer) meglesz, hogy hány mól Al van a kockádban. A részecskék száma pedig a mólok számának és az Avogadro-állandónak a szorzatával egyezik majd meg.

2012. okt. 12. 13:59
 2/3 A kérdező kommentje:

Megnezned nekem, hogy ez a megoldas jo?

V=a3=8cm3=o,o8m3

Al sürüsege, p: 2700 kg/m3 (neten talaltam meg,a függv.tablazatban nem:()

m:?

m= pxV=2700kg/m3x0.08m3=216kg=216000g

relativ atomtömeg: 27g/mol

1mol 27g

x mol 216000g

----------------

x=8000mol


1 mol 6x10>23

8000molx6x10>23=48000x10>23


Köszönöm!Ha nem jo kijavitanad?

2012. okt. 12. 15:45
 3/3 bongolo ***** válasza:

8 cm³ közel sem 0,08 m³! Csak a cm és m között 100 a váltószám, köbcentinél a 100-at is köbre kell emelni, 1000000 lesz!


De érdemesebb dm³-be váltani, mert a sűrűségnél a kg/m³ ugyanaz, mint a g/dm³, és úgyis grammban kell majd a tömeg (az atomtömeg is g/mol)


Egyébként a rossz indulás után már jó a folytatás, csak persze a számok nem jók, amik kijöttek.


Szóval V = 8 cm³ = 0,008 dm³

ρ = 2700 g/dm³ (én megtaláltam a függvénytáblában is)

m = ρ·V = 8·2,7 g = 21,6 g

...

x = 0,8 mol

N = 0,8·6·10^23 = 4,8·10^23

2012. okt. 12. 22:57