Segítene valaki a fizika házi feladatomban?


1. példa:

Mekkora a 2,00 kg tömegű vasnehezék hőkapacitása? A vas fajhője 452 J/kg K

2. példa:

Az ólom és az alumínium testnek egyenlő a térfogata. E testek közül melyiknek nagyobb a hőkapacitása?

Alumínium: 2700 kg/ köbméter

Ólom: 11300 kg/ köbméter

3. példa:

Mennyi hőmennyiséget vesz fel a 2 liter térfogatú, 910 kg/ köbméter sűrűségű olaj, ha 20 celsius fokról felmelegítjük 65 celsius fokra? Az olaj fajhője 1,7kJ/ kg K


ha lehet akkor írjátok le a levezetését is, köszönöm előre is :)



2012. okt. 9. 18:07
 1/2 bongolo ***** válasza:

A fajhő hosszabb néven fajlagos hőkapacitás. A fajlagos azt jelenti benne, hogy a mennyiség csak az anyagfajtától függ, a tömegétől nem; szóval 1 kg tömegre vonatkoztatott hőkapacitás.


A hőkapacitás azt adja meg, hogy mennyi hőt (joule) kell közölni a rendszerrel, hogy a hőmérséklete 1 kelvinnel (1 celsius fokkal) emelkedjen.


1) 2·452 J/K


2) A fajhők:

Ólom: 129 J/kgK

Alumínium: 897 J/kgK


Mondjuk 1 köbméter a térfogata mindkettőnek, a tömegekkel ezeket a fajhőket kell szorozni. Szorzod ki, az alumínium lesz a nagyobb, ha jól becslem. (Az ólomnak kb. 4-szer akkora a tömege, de az alumíniumnak 7-szer akkora a fajhője)


3)

A térfogat: V = 2 liter = 2 dm³

A sűrűség: ρ = 910 kg/m³ = 910 g/dm³

Az olaj tömege: m = ρ·V = 2·910 g = 1,82 kg

Fajhője: c = 1,7 J/kgK


A hőkapacitása 1,7·1,82 J/K

Ez azt jelenti, hogy ennyi J hőt kell vele közölni, hogy 1 fokkal nőjön a hőmérséklete. Most 45 fokkal kell nőjön, tehát ennek a 45-szörösét kell befektetni:


Q = 1,7·1,82·45 J


(Képlettel: Q = c·m·ΔT)

2012. okt. 9. 18:27
 2/2 A kérdező kommentje:
kösz a segítséget :)
2012. okt. 9. 19:02