1. Egy motor az 1,2 tonnás liftet 0,5 perc alatt 15 meter magasra emeli fel. Mennyi az átlagos teljesítménye ha a hatásfoka 90%?


2 Vízszintes síkon 5kg tömegű álló testet gyorsítunk fel 5 masodperc alatt 36km/h sebességre. Mekkora munkát végeztünk? Mekkora a teljesítmény? Mekkora a test gyorsulása és az elmozdulása?

3.Mekkora magasságban lesz egy 8 m/s kezdősebességgel feldobott, 20g tömegű kő helyzeti és mozgási energiája egyenlő?



2012. okt. 4. 21:22
 1/2 bongolo ***** válasza:

Teljesítmény: munka osztva az idővel

Ha a hatásfok 100% lenne, akkor a munka megegyezne az energianövekedéssel.

Energianövekedés: h=15 méter magasban a helyzeti energia m·g·h

Hatásfok: Ha W a végzett munka és η a hatásfok, akkor a hasznos munka W·η. A hasznos munka lesz egyenlő az energianövekedéssel.


W·η = m·g·h

W = m·g·h/η

A teljesítmény:

P = W/t


Ezeket számold ki. A tonnát át kell váltani kg-ba, a percet másodpercbe, η=0,9



2)

v = 36 km/h = 10 m/s

A mozgási energia: E = 1/2·m·v²

Ugyanennyi a végzett munka is: W = E

P = W/t


Gyorsulás:

a = v/t


Elmozdulás:

s = 1/2·a·t² (= 1/2·v·t)


Ezt mind számold ki, csak be kell helyettesíteni.


3)

Kezdeti mozgási energia: E = 1/2·m·v²

m = 20g = 0,02 kg (kg-mal kell számolni)

A helyzeti energia kezdetben nulla.


A helyzeti és mozgási energia összege állandó, ezért akkor lesz egyenlő a kettő, amikor a helyzeti energia E/2


h magasságban a helyzeti energia m·g·h


Tehát:

E/2 = 1/4·m·v² = m·g·h

h = v²/(4g)


A tömeg kiesett. Az előzőeket (energia) nem is muszáj kiszámolni, elég csak ebbe behelyettesíteni.

2012. okt. 4. 23:00
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm !
2012. okt. 7. 12:57