A válasz 80 1/s-de hogyan jön ez ki? Segítség légyszi!2012. okt. 7. 17:08
1/1 bongolo válasza:
108 km/h = 30 m/s
D = 0,75 m = 3/4 m
r = 3/8 m
K = 2r·π = 2π·3/8 m a kerület
1 másodperc alatt megtesz 30 métert, ami ennyi fordulat:
N = 30m/K
N = 30/(2π·3/8) = 8·10/(2π)
Ennyi fordulat radiánban kifejezve ekkora szög:
φ = 2π·N = 80 rad
hiszen egy kör (360°) az 2π radián.
A szögsebesség pedig az, hogy másodpercenként hány radiánt fordul el:
ω = φ/t = 80 rad/s (mert t=1s alatt tett meg φ szöget)
rad/s helyett még inkább 1/s szokott lenni a mértékegység, mert a radián az csak egy arányszám, nem igazi mértékegység.