Segítség! Fizika feladat-Egy gépkocsi 108 km/h sebességgel halad. Kerekeinek átmérője 75cm. Mekkora a kerekek szögsebessége?

A válasz 80 1/s-de hogyan jön ez ki? Segítség légyszi!

2012. okt. 7. 17:08
 1/1 bongolo ***** válasza:
100%

108 km/h = 30 m/s


D = 0,75 m = 3/4 m

r = 3/8 m

K = 2r·π = 2π·3/8 m a kerület


1 másodperc alatt megtesz 30 métert, ami ennyi fordulat:

N = 30m/K

N = 30/(2π·3/8) = 8·10/(2π)


Ennyi fordulat radiánban kifejezve ekkora szög:

φ = 2π·N = 80 rad

hiszen egy kör (360°) az 2π radián.


A szögsebesség pedig az, hogy másodpercenként hány radiánt fordul el:

ω = φ/t = 80 rad/s (mert t=1s alatt tett meg φ szöget)


rad/s helyett még inkább 1/s szokott lenni a mértékegység, mert a radián az csak egy arányszám, nem igazi mértékegység.

2012. okt. 7. 22:56