0,1,2,3,4,5 számjegyek felhasználásával, hány négyjegyű páros, valamint páratlan szám készíthető, ha csak egyszer használhatjuk fel a számjegyeket?

2012. szept. 25. 16:04
 1/1 BKRS ***** válasza:
100%

Paratlan szam eseten az utolso jegy 3 kulonbozo szam lehet,

Ezek utan az elso jegy nem lehet 0 sem, tehat itt 4 kulonbozo szamjegy marad

a masodik az mar lehet 0, theat ide is 4 kulonbozo szamjegy lesz jo es a harmadik szamjegynek mar csak 3 kulonbozo lehetoseg marad. Ez osszesen 3*4*4*3 = 144 kulonbozo szam.



Paros szam eseten az utolso szamjegy az 3 kulonbozo lehet, az utolso elotti 5, a masodik 4 es az elso 3 fele, ami osszesen 3*5*4*3 = 180, de ezek kozul egy csomo 0-val fog kezdodni.

Hany darab kezdodik 0-val? Az elso jegy az itt ugye 0, az utolso jegy 2 fele lehet, a 2. jegy ezek utan 4 fele a 3. jegy pedig 3 felel lehet, ami osszesen 1*2*3*4 = 24

Ezt tehat le kell vonni az osszes esetbol, vagyis marad 180 - 24 = 156 kulonbozo eshetoseg.

2012. szept. 25. 17:29