Egy matematika szakköri csoport tagjainak két versenyt szerveztek. Az őszi versenyen a szakkörösök 75 százaléka vett részt, a tavaszin a szakköri tagok 5/6 része. Mindegyik szakköri tag részt vett legalább egy versenyen. Mindkét versenyen 14-en vettek részt.

a) Hány tanuló jár a szakkörre?

b) A szakköri tagok mekkora része vett részt mindkét versenyen?

c) Hány olyan tanuló van a szakkörösök között, aki pontosan 1 versenyen vett részt?

Ez lenne a feladat, segítsetek légyszi, és a megoldás menetét is írjátok le.

Előre is köszi!



2012. szept. 24. 15:32
 1/1 BKRS ***** válasza:

Mondjuk n tanulo van a szakkorben.

Az elso versenyen n*3/4 tanulo vett reszt, a masodik versenyen n*5/6.

Mindket versenyen 14-en, tehat

csak az elson n*3/4 - 14,

csak a masodikon n*5/6 - 14

Ami osszesen: csak az elson+ csak a masodikon+ mindketton= a szakkor letszama, mivel mindenki reszt vett legalabb egy versenyen.

(n*3/4 - 14) + (n*5/6 -14) + 14 = n

n*9/12 -14 + n*10/12 = n *12/12

-14 = -n*7/12

n = 24

Vagyis 24 tanulo volt a szakkoron.

2012. szept. 24. 16:16