Bonyolult matekházi ez nekem! Hogy kell?


Ervin és Frédi két jegenyefa távolságát szeretnék meghatározni, de távolságukat közvetlenül nem tudták lemérni. Sík terepen akövetkező méréseket végezték el:

- Először kerestek egy olyan terppontot, ahonnan a két fa derékszögben alatt látszott.

- Ebből a T pontból Ervin az egyik fát és a T pontot összekötő egyenes mentén 100 m gyalogolt a fával ellenkező irányba. Innen a két fa 40 fokos szög alatt látszott.

- Frédi a másik fát és a T pontot összekötő egyenes mentén szintén 100 métert gyalogolt a fával az ellenkező irányba. Innen a két fa 37 fokos szög alatt látszott.


Számítsa ki, milyen messze van egymástól a két fa? A mért adatok alapján készítsen el egy térképvázlatot, az adatok feltüntetésével!


Légyszi vezesd le nekem, mert ez nagyon nem megy, még le se tudom rajzolni......


Köszönöm!


2012. ápr. 27. 01:59
 1/5 A kérdező kommentje:
na annyit talán kiokoskodtam h vmi köze lehet a Thálesz-tételhez? :D
2012. ápr. 27. 02:14
 2/5 anonim ***** válasza:

Itt a rajz:

[link]


ABT egy derékszögű háromszög. (Pirossal jelöltem a derékszögeket, nem a legszebb, de talán érthető.)

AB oldalt kell kiszámolni. Pithagorasz tétellel kijön. De ehhez előbb kell a másik két oldal. (x és y)


FTA szintén derékszögű, egyik oldala 100, egyik szöge 40 fok. Megvan egy oldal, egy szög, bármit ki lehet számolni.


tg 40 = x/100

x=100*tg 40


Ugyanígy a túl oldalon

y=100*tg 37



x, y megvan. AB= gyök (x*x+y*y)

12,62 m ha nem számoltam el.

2012. ápr. 27. 11:03
 3/5 anonim ***** válasza:

Azt hiszem Ifjutitán elszámolta:

[link]

2012. ápr. 27. 11:44
 4/5 anonim ***** válasza:
igazad van
2012. ápr. 27. 11:48
 5/5 anonim ***** válasza:

Amennyire bonyolultnak látszik elsőre, annyira egyszerű a megoldás. :-)


"Először kerestek egy olyan tereppontot, ahonnan a két fa derékszögben látszott."

Ez azt jelenti, hogy a T pont a két fa távolságának megfelelő szakasz Thalesz körén van.


A többit lásd

[link]


DeeDee

************

2012. ápr. 27. 12:02