Egyenlő szárú háromszög alapja 10 cm, magassága 12 cm. Az alapon fekvő két csúcsban 0,5 × 10^-6 C-os töltések vannak. Mekkora erő hat a harmadik csúcsba helyezett 0,1 × 10^-6 C nagyságú töltésre? (0,049 N)2012. szept. 5. 18:31
1/5 Mátyás3 válasza:
a=10cm, m=12 cm, => a szárak hossza : b= 13cm
Q1=Q2= 0.5*10^-6 C , Q3=0,1* 10^-6 C
F1= k*Q1*Q3/(b*b), F2=k*Q2*Q3/(b*b)
de F nem= F1+F2, mert ezek az erők igazából vektorok,
szóval F = F1*12/13 + F2*12/13 = 2*k*Q1*Q3*12 /(b*b*13)
mivel az erők függőleges komponenseit kell összeadni, a vizszintesek a szimmetria miatt kiejtik egymást. k az ilyen állandó, már nemtudom mennyi, mennyi?
3/5 Mátyás3 válasza:
Az jó, mert akkor kijön. Nagyjából világos miért így lett számolva kérdező?
4/5 A kérdező kommentje:
Nagyjából igen, a legutolsó lépést még értelmezem, nagyon szépen köszönöm :)
2012. szept. 5. 20:20
5/5 Mátyás3 válasza:
A ferde oldal (13) és annak a függöleges komponense (12), úgy aránylik egymáshoz, mint az F1 erő, és annak a függőleges része : F1/ Ffüggöleges = 13 / 12, ezt az arányt használtam fel, de persze lehet szögfügvényekkel is.