Van 4 db piros, 3 db kék, 5 db fehér, 3 db zöld gombunk. Egymás után kétszer visszatevés nélkül húzunk egy-egy gombot. Mennyi a valószínűsége, h húzunk zöldet?2012. szept. 5. 14:39
1/2 anonim válasza:
Számold ki a komplementer esemény valószínűségét, azaz azt, hogy nem húzunk zöldet.
Ez csak úgy lehet, hogy elsőre a 4+3+5=12 nem-zöld gomb közül húzunk (ennek 12/15=4/5 az esélye), utána pedig a megmaradt 14 gomb között levő 11 nem-zöldből kell húzni. Így ennek az esélye 12/15*11/14.
Az eredeti kérdésre a válasz ezért 1-12/15*11/14=13/35~0.3714, azaz kb. 37.14%.
Lehetett volna direkten is számolni: ekkor 3/15 eséllyel rögtön zöldet húzunk, 12/15 eséllyel nem-zöldet, ami után a 14 golyó közül kell zöldet húznunk 3/14 eséllyel, azaz a teljes valószínűség: 3/15+12/15*3/14~0.3714 ugyanaz mint előbb.
2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2012. szept. 5. 15:15