Szükségem lenne a segítségetekre ebben a feladatban. Mi ez a művelet, és hogyan kell kiszámolni az eredményt?


Ez a feladat:

[link]


A megoldás pedig itt van:

[link]


A kérdés: Mit jelent a megoldásban az a művelet, amikor két szám egymás alatt van zárójelben mintha tört lenne, de nincs a két szám között vonal? Valamint, ebből a műveletből hogy kell kiszámolni az eredményt?

Tehát az alsó sorban ott van, hogy zárójelben lévő 12 alatt 2, és ez szorozva zárójelben lévő 18 alatt 3. Ebből hogy jön ki eredményül a következő sorban látható (66 x 816)? Mi ez a művelet?


Előre is köszönöm!


2012. aug. 7. 07:33
 1/5 anonim ***** válasza:

A törtvonal nélküli törtnek tűnő dolgot binomiális együtthatónak nevezik, és úgy mondják hogy pl 30 alatt az 5.


(n alatt k) = n! / k! * (n-k)!


Vagy 12 alatt 2 = 12! / 2! * 10! = 66


A másik is hasonlóan jön ki. Javaslom a függvénytábla használatát..

2012. aug. 7. 07:43
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi, nagyon sokat segítettél.
2012. aug. 7. 07:52
 3/5 anonim ***** válasza:

(n alatt k) = n!/[k!*(n-k)!]


Pl.: n = 12, k = 2, akkor:


(12 alatt 2) = 12!/[2!*(12-2)!]


12! = 12*11*10*9* ... *3*2*1


(12-2)! = 10! = 10*9*8*7* ... *3*2*1


2! = 2*1 = 2


(12 alatt 2) = 12!/[2!*(12-2)!] = 12* ... *2*1/[2*(10)!] = 12*11*10 ... *2*1/[2*10*9*...*2*1] =

= 12*11/2 = 6*11 = 66

2012. aug. 7. 10:59
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszi rudolf, hogy válaszoltál! Bár én azt, hogy


12!/[2!*(12-2)!]


úgy oldanám meg, hogy először kiszámolnám a 12!-t, majd a 2! és a 10! szorzatát. Majd ezután a 12!-t elosztanám a 2! és a 10! szorzatával.


Így:


12!/[2!*(12-2)!] = 12!/(2!*10!) = 479001600/ (2*3628800) = 479001600/ 7257600 = 66


Remélem így is jó... nekem valahogy átláthatóbb ez a levezetés.

2012. aug. 7. 12:20
 5/5 anonim ***** válasza:
Teljesen mindegy, hogy milyen a számolás menete, vagyis a sorrend, ha hibátlanul végzed. A végeredményt ez nem befolyásolja. Itt szabad kezed van.
2012. aug. 7. 13:27