Egy önkiszolgáló étterem pultján 6 különböző leves és 9 különböző főzelék áll. Hányféle lehet egy 4 fős társaság együttes fogyasztása, ha mindenki eszik levest is, főzeléket is?

A könyv szerint a válasz 1 088 640, de az Istenért nem tudok rájönni, hogy jött ki ez.. Segítsetek kérlek!

2012. máj. 22. 19:50
 1/6 anonim ***** válasza:

Talán valahogy így:

6*5*4*3*9*8*7*6=

2012. máj. 22. 20:06
 2/6 anonim ***** válasza:
Amúgy nem olyan nagy kunszt. Ugyan az, mintha mindenki csak levest, vagy csak főzeléket kérne. Az első ember hat féle levesből választhat, a második csak ötből, a harmadik négyből etc. Ugyan ez főzelékeknél.
2012. máj. 22. 20:09
 3/6 anonim ***** válasza:
A két műveleti rész közötti szorzás ami kicsit valóban megtévesztő lehet, de ha a "legvalóságosabban" akarjuk felírni, akkor 6*9*5*8*4*7*3*6= Csak szerintem egyszerűbb ha külön oldalra rendezzük a leveseket, meg a főzelékeket, de csak magamból kiindulva, mert én biztos hogy valahol belezavarodnék.
2012. máj. 22. 20:12
 4/6 anonim ***** válasza:

Itt sajnos a pongyola fogalmazás miatt a megoldásból kell visszkövetkeztetni, mi is pontosan a feladat. Én rosszul oldottam volna meg. :(

Nem egyértelmű ugyanis, hogy a 6 különböző levesből korlátlan (a szituációhoz elegendő) mennyiség van készleten, vagy egyszerűen ott az a 6 tányér, és ha az egyiket valaki kiválasztotta, akkor a többieknek abból már nem jut. A főzelékeknél dettó. Az sem mindegy továbbá, hogy az étterem szempontjából nézzük (melyekből hány fogyott, illetve melyek fogytak el), a vendégek szempontjából (ki mit evett), vagy a piackutató szempontjából (milyen párosításk fogytak). Ez 3*2 azaz hat különböző értelmezése a feladatnak, és bár tekintheted szőrözésnek, amit itt írtam, de azt kapásból látom, hogy az én értelmezésemmel rossz az eredmény.


1, Korlátlan adag, megkülönböztetjük az embereket.

6^4 * 9^4 = 54^4


2, Korlátlan adag, a fogyasztott ételpárokat nézzük.

(57 alatt a 4)


3, korlátlan adag, a fogyasztást nézzük.

(9 alatt a 4) * (12 alatt a 4)


4, mindenből 1 db, megkülönböztetjük az embereket.

6*5*4*3 * 9*8*7*6


5, mindenből 1 db, a fogyasztott ételpárokat nézzük.

6*5*4*3 * 9*8*7*6 /(4*3*2*1)


6, mindenből 1 db, a fogyasztást nézzük.

(6 alatt a 4) * (9 alatt a 4)


A 6 megoldás közűl valamelyikre ki kell jönnie a fenti szémnak. Az elsőre biztos nem az jön ki, hisz az nem osztható 10-zel, de én így értelmeztem volna a feladatot.

2012. máj. 23. 09:58
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, megértettem végre! :)
2012. máj. 23. 14:32
 6/6 anonim ***** válasza:
pont erre gondoltam én is, hogy nem mondták meg, hogy ketten nem ehetnek egyféle levest
2012. máj. 24. 16:46