Oldja meg az

x(a+4)+a(x+2)=2

egyenletet az egész számok körében (a egész szám)!


2009. júl. 28. 17:18
 1/2 anonim ***** válasza:

xa+4x+ax+2a=2

2ax+4x+2a=2

ax+2x+a=1

x(a+2)=1-a

x=(1-a)/(a+2)


Átrendezve: x = 3/(a+2)-1

x is egész kell hogy legyen? Nem írtad, de feltételezem. Ez esetben

(a+2) | 3

1. eset: a+2=3 => a=1 és x=0

2. eset: a+2=1 => a=-1 és x=2

3. eset: a+2=-1 => a=-3 és x=-4

4. eset: a+2=-3 => a=-5 és x=-2

2009. júl. 28. 20:20
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi sokat segítettél
2009. júl. 29. 22:47