0=-48560+ (50000/ (1+x) ^ (56/360) ) Ennek az egyenletnek az megoldása elvileg kerekítve x=0,20666?

2011. nov. 19. 23:07
 1/8 anonim ***** válasza:

[link]



igen, annyi :)

2011. nov. 19. 23:24
 2/8 anonim ***** válasza:

Igen.

Átrendezve x = (5000/4856) ^ (360/56) - 1 = 0,206666...

(ha szigorú akarnék lenni, akkor neked 0,20667-re kellett volna kerekítened)

2011. nov. 19. 23:24
 3/8 A kérdező kommentje:
Igen a wolframba én is betudtam ütni nem az a baj,hanem hogy én sehogysem tudtam erre az eredményre jutni.A második válaszban lévő megoldás már jobb de az az átrendezés hogy jön ki?
2011. nov. 20. 14:17
 4/8 anonim ***** válasza:

1) hozzáadok mindkét oldalhoz 48560-t

2) leosztok 50000-rel

3) veszem mindkét oldal reciprokát

4) mindkét oldalt a 360. hatványra emelem

5) veszem mindkét oldal 56. gyökét

6) kivonok mindkét oldalból 1-et, és így az egyik oldalon x lesz, a másik oldalon meg már csak számok, amit be kell püfölni a számológépbe...

2011. nov. 20. 22:04
 5/8 anonim ***** válasza:

Egyébként a törtek egyszerűsíthetők

48560/50000 = 607/625

50000/48560 = 625/607

56/360 = 7/45

360/7 = 45/7

Így a feladatmegoldásnál némileg kevesebbet kell írni. ;)

2011. nov. 20. 22:13
 6/8 A kérdező kommentje:

Így értem köszönöm szépen.De akkor ebből az lenne a kérdésem, (1+x)^(56/360)=(50000/48560) ugye idáig egyértelmű és itt miért nem jó ha logaritmust bevezetjük tehát így:

log(1+x)^(56/360)=log(50000/48560) ==> (56/360)*log(1+x)=log(50000/48560) mert ebből nem jön ki a jó eredmény?

2011. nov. 20. 22:21
 7/8 anonim ***** válasza:

Jó lenne, de lg(1+x)-et nem tudod felbontani semmilyen azonossággal, ergo az lesz, hogy a 10-et kell majd a [45/7 * lg(625/607)]-edik hatványra emelni, vagyis az lesz a végén, hogy (ha mindkét oldalon a lg definícióját alkalmazva a 10-et emeled arra a hatványra)

x+1 = 10^[45/7 * lg(625/607)], ami ugyanaz, mint amit az előbb leírtam, csak más alakban... szóval szerintem a lg csak bonyolítás, mert a lg(1+x)-re nincs azonosság.

2011. nov. 20. 22:29
 8/8 A kérdező kommentje:
Értem nagyon szépen köszönöm.Nagyon sokat segítettél.
2011. nov. 20. 22:32