Honnan tudom eldönteni hogy százalékszámításos feladatokban mikor kell alapot, százalék érteket, százaléklábat számolni?

2012. szept. 4. 20:43
 1/5 anonim ***** válasza:

Például úgy, hogy odaírják, hogy melyiknél melyiket kell számolni?


Nem értem a kérdést. Mondj egy példát, hogy ez melyik feladatnál okoz gondot, vagy valami...

2012. szept. 4. 20:53
 2/5 A kérdező kommentje:

egy bolt forgalma az első évben 5 millió forint, ez 19%-al növekedett. mennyit nőtt?


2010ben 80 millió ft volt a haszon amely 6%al magasabb mint az elmúlt időszakban, mennyi a 2009es adat?


februárban a haszon nettó 6%-al azaz 3,6 millió forinttal volt alacsonyabb mint januárban


hét ezek

2012. szept. 4. 20:59
 3/5 anonim ***** válasza:

1. Az 5 millió forint 19 századrészével (a százalék és a századrész ugyanazt jelenti) növekedett, azaz

5 000 000 Ft / 100 * 19 = 950 000 Ft-ot nőtt.


2. Ha évesek az időszakok, akkor így kell:

A 2009-es időszakban a haszon legyen X. A 2010-es ennél ennek a 6 századrészével nagyobb, azaz

X + 6/100*X = 80 000 000 Ft.

X + 6/100*X = X*(1 + 6/100) = X*1,06 = 80 000 000 Ft, ezt 1,06-tal elosztva

X = 80 000 000 Ft/1,06 = 8 000 000 000 / 6 * Ft kb. 75,5 millió forint.


3. Nem tudom, mi az a nettó (utálom a közgázt, többek közt a százalékszámítás miatt), és nem írtad le a kérdést.


De akkor most mi a kérdés a százalékalappal, az -értékkel és a -lábbal?

2012. szept. 4. 21:24
 4/5 A kérdező kommentje:
az, hogy nem tudom eldönteni egy adott feladatnál hogy mikor melyiket kell kiszámolni, valamiért mindig keverem őket
2012. szept. 4. 21:27
 5/5 anonim ***** válasza:

Általában nem is kell tudnod eldönteni. Mikor láttam a kérdésedet, nem gondoltam volna, hogy létezik olyan, hogy "százalékláb" (továbbra is hülyeségnek tartom), csak a biztonság kedvéért megnéztem Wikin (és már tudom, hogy van).


Ezeket a feladatokat is tök jól meg lehet oldani nélkülük. Tőlem ilyet (hál' Istennek) sosem kértek számon, hogy mi az a százalékláb.

2012. szept. 4. 21:45