Ezt a feladatot hogyan kell megoldani?


Határozd meg azt a másodfokú függvényt, amelynek grafikus képe tartalmazza az

A(1;3) , B(0;5) és C(−1;11) pontokat.



2012. szept. 4. 12:29
 1/2 bongolo ***** válasza:

Általánosságban a másodfokú fv. így néz ki:

ax² + bx + c = y

Ha egy pont rajta van a képén, akkor a pont x és y koordinátáit behelyettesítve az egyenletbe azonosság jön ki. Tehát mondjuk az A ponttal, ahol x=1 és y=3:

a·1² + b·1 + c = 3 ==> a+b+c=3

Hasonlóképpen a másik két pontot is érdemes behelyettesíteni:

B: x=0, y=5: a·0² + b·0 + c = 5 ==> c=5

C: x=-1, y=11: a·(-1)² + b·(-1) + c = 11 ==> a-b+c=11


Lett tehát ez a 3 egyenletünk:

a+b+c = 3

c = 5

a-b+c = 11


Ezt már könnyen meg lehet oldani, rád is hagyom. Ha elakadnál, szólj.

2012. szept. 4. 14:02
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2012. szept. 9. 15:11