Határozd meg azt a másodfokú függvényt, amelynek grafikus képe tartalmazza az
A(1;3) , B(0;5) és C(−1;11) pontokat.
2012. szept. 4. 12:29
1/2 bongolo válasza:
Általánosságban a másodfokú fv. így néz ki:
ax² + bx + c = y
Ha egy pont rajta van a képén, akkor a pont x és y koordinátáit behelyettesítve az egyenletbe azonosság jön ki. Tehát mondjuk az A ponttal, ahol x=1 és y=3:
a·1² + b·1 + c = 3 ==> a+b+c=3
Hasonlóképpen a másik két pontot is érdemes behelyettesíteni:
B: x=0, y=5: a·0² + b·0 + c = 5 ==> c=5
C: x=-1, y=11: a·(-1)² + b·(-1) + c = 11 ==> a-b+c=11
Lett tehát ez a 3 egyenletünk:
a+b+c = 3
c = 5
a-b+c = 11
Ezt már könnyen meg lehet oldani, rád is hagyom. Ha elakadnál, szólj.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2012. szept. 9. 15:11