Egy derékszögű háromszög befogói: 5 és 12cm. Az átfogóhoz tartozó magasság a háromszöget két háromszögre bontja. Mennyi ezen két háromszög területének aránya?

Segítségeteket kérném, hogy: hogyan kell ezt megoldani és hogy mi az eredmény. Köszönöm szépen!
2012. aug. 14. 12:51
 1/2 anonim ***** válasza:

Egy megoldás a sok közül.


Legyen

a = 5

b = 12

ca - az 'a' oldal

cb - a 'b' oldal

az átfogóra eső vetülete

m - az átfogóhoz tartozó magasság

Ta - az 'a' oldali

Tb - a 'b' oldali

részháromszög területe

q = Ta/Tb = ?


A részháromszögek területe

Ta = ca*m/2

Tb = cb*m/2

A hányadosuk

q = ca/cb

Mivel

ca = c - cb

q = (c - cb)/cb

ill

q = c/cb - 1


A befogó tételből

b² = c*cb

ebből

cb = b²/c


Ezt a q képletébe helyettesítve

q = c/(b²/c) - 1

q = c²/b² - 1

q = (c² - b²)/b²

q = a²/b²

ill

q = (a/b)²

========


Remélem, rajz nélkül is érthető a levezetés.

Lehet behelyettesíteni. :-)


DeeDee

*******

2012. aug. 14. 14:25
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!!
2012. aug. 14. 22:15