150 köb-cm. desztillált vizünk van. 40 tömegszázalékos oldat hígításával hány g. 25 tömegszázalékos oldatot állíthatunk elő ezzel a desztillált vízzel?2012. júl. 28. 13:41
1/2 anonim válasza:
Kéne először is egy táblázat:
////////|| m (össz.) || t% || m (oldott ag.)
Oldat 1.|| x gramm || 40 || 0,4*x gramm
Víz || 150 gramm || 0 || 0 gramm
Oldat 2.|| (150+x) g || 25 || 0,25*(150+x) gramm
A táblázat alapján pedig felírható a keverési egyenlet:
m1*c1+m2*c2=(m1+m2)*c3 \\ ahol m1,m2,m3 a három oldat tömege, a c1,c2,c3 pedig a töménységük (jelen esetben t%-ból számolva)
a tényleges egyenlet:
0,4x=0,25(150+x) // felbontjuk a zárójelet
0,4x=37,5+0,25x // -0,25x
0,15x=37,5 // :0,15
x=250 (gramm)
-------------
A végeredmény tehát: 150+250=400 gramm 25 t%-os oldat készíthető.
=================================================================
2/2 anonim válasza:
bocsi a táblázat gyatra minőségéért, de sajnos ennél többre nem futja szövegszerkesztőben... a || jelek lennének a függőleges vonalak a cellák között