Kémiások! Leírnátok ennek a feladatnak a levezetését és a megoldását?

150 köb-cm. desztillált vizünk van. 40 tömegszázalékos oldat hígításával hány g. 25 tömegszázalékos oldatot állíthatunk elő ezzel a desztillált vízzel?
2012. júl. 28. 13:41
 1/2 anonim ***** válasza:

Kéne először is egy táblázat:

////////|| m (össz.) || t% || m (oldott ag.)

Oldat 1.|| x gramm || 40 || 0,4*x gramm

Víz || 150 gramm || 0 || 0 gramm

Oldat 2.|| (150+x) g || 25 || 0,25*(150+x) gramm


A táblázat alapján pedig felírható a keverési egyenlet:

m1*c1+m2*c2=(m1+m2)*c3 \\ ahol m1,m2,m3 a három oldat tömege, a c1,c2,c3 pedig a töménységük (jelen esetben t%-ból számolva)


a tényleges egyenlet:

0,4x=0,25(150+x) // felbontjuk a zárójelet

0,4x=37,5+0,25x // -0,25x

0,15x=37,5 // :0,15

x=250 (gramm)

-------------


A végeredmény tehát: 150+250=400 gramm 25 t%-os oldat készíthető.

=================================================================

2012. júl. 29. 13:01
 2/2 anonim ***** válasza:
bocsi a táblázat gyatra minőségéért, de sajnos ennél többre nem futja szövegszerkesztőben... a || jelek lennének a függőleges vonalak a cellák között
2012. júl. 29. 13:02