KÉMIÁSOK. Ennek a feladatnak leírnátok a megoldásának a levezetését?

100 g. 8 m/m %-os ezüst-nitrát-oldatot elektrolizálunk grafitelektródok között. Az elektrolízis során 3 dm^3 standard állapotú oxigéngáz fejlődött. Milyen a visszamaradó oldat tömegszázalékos összetétele?
2012. júl. 21. 17:18
 1/6 Silber ***** válasza:

Katódreakció: 2H2O -> 4H+ + O2 + 4e-

Anódreakció: 4AgNO3 + 4e- -> 4Ag + 4NO3-

Bruttó reakció: 4AgNO3 + 2H2O + 4e- -> 4Ag + O2 + 4HNO3


n(O2)=p*V/(R*T)=101,325*3/(8,314*298)=0,1227 mol

n(O2)/n(Ag)=1/4 => n(Ag)=0,4907 mol

M(Ag)=108 g/mol, m(Ag)=n(Ag)*M(Ag)=0,4907 mol*108 g/mol=53,0024 g

m(Ag,oldat)=8/100*100=8 g


Mivel 4 dm^3-hez 53 gramm ezüstnek kellett volna kiválnia, és eredetileg is csak 8 g volt benne, így a feladat értékei falsok. A visszamaradó oldat elvileg tiszta víz, azaz %(m/m)[H2O]=100.

2012. júl. 21. 18:44
 2/6 A kérdező kommentje:
Sajnos ez rossz. Mivel a megoldókulcsban , a megoldás 3,28. Csak nem tudom levezetni a feladatot. De azért köszi , hogy utána számoltál.
2012. júl. 21. 19:20
 3/6 anonim ***** válasza:
Szerintem elsőnek igaza van. A feladatok megoldókulcsa gyakran hibás!!444
2012. júl. 21. 19:43
 4/6 anonim ***** válasza:
Szerintem is igaza van, nekem sem jött ki.
2012. júl. 21. 20:08
 5/6 A kérdező kommentje:

Legkönnyebb valóban a megoldókulcsot hibásnak ítélni. De közben rájöttem , hogy mi volt a hiba , amit ti sem és én sem vettem figyelemben.

Az elektrolízist tovább folytattuk amikor már nem volt ezüst , és ezt követően a katódon víz redukció folyt. Így tehát salétromsav oldatot kell előállítani.

2012. júl. 24. 08:48
 6/6 Silber ***** válasza:
Teljes mértékben igazad van. Azt is észrevehettem volna, hogy az egyenletben HNO3 is keletkezik, így nem lehet tiszta víz a maradék. Ügyes meglátás, csak így tovább.
2012. júl. 24. 15:30