egy mértan sorozat első három elemének összege 42

ugyan ezek a számok egy növekvő számtani sorozat első, második és hatodik elemei. melyek ezek a számok?


2011. okt. 9. 12:29
 1/6 bongolo ***** válasza:

Az első elem legyen a, a kvóciens q, a differencia d.


a+qa+q²a = 42

qa = a+d

q²a = a+5d


Ezeket az egyenleteket lehetett felírni a szöveg alapján. Három egyenlet, 3 ismeretlen, meg lehet oldani. Szerintem értsd meg, hogyan jött ki a fenti három egyenlet, és próbáld meg megoldani. Ha elakadsz, segítünk.


Ellenőrzésképpen: Két megoldás is lesz, a második "fura".

2011. okt. 9. 14:13
 2/6 A kérdező kommentje:
eljutottam addig hogy az első egyenletből kiemeltem a-t (bár nem biztos hogy volt értelme) és leragadtam. Borzalmas nehéz a felfogásom ilyen feladatokat illetően.
2011. okt. 9. 14:59
 3/6 bongolo ***** válasza:

Az se rossz elsőre.


a(1+q+q²) = 42


Utána jól meg kell nézni, hogy mit lehet még csinálni, és csak szemfülesnek kell lenni.


Mondjuk a többiből fejezzük ki q-t meg q²-et:

q = (a+d)/a

q² = (a+5d)/a


Ebből egyrészt kijön az, hogy az első négyzete egyenlő a másodikkal, vagyis:

(a+d)²/a² = (a+5d)/a

(a+d)² = a(a+5d)


Másrészt 1+q+q² felírható 1+(a+d)/a+(a+5d)/a alakban. Ezt a legfelsőbe beírva azt kapjuk:

a(1+(a+d)/a+(a+5d)/a) = 42

a + (a+d) + (a+5d) = 42

3a+6d=42

a+2d = 14


Vagyis most ez a két egyenletünk van úgy, hogy a q-tól sikerült megszabadulnunk:


a+2d = 14

(a+d)² = a(a+5d)


Mondjuk az elsőből kifejezhetjük a-t: a=14-2d

És ezt behelyettesítjük a másikba:

(14-2d+d)² = (14-2d)(14-2d+5d)

(14-d)² = (14-2d)(14+3d)


Ebből lesz d-re egy másodfokú egyenlet. Szorozd be a zárójeleket, rendezd át a másodfokút, és oldjad meg a megoldóképlettel. Írd meg, mi jött ki, segítek még utána, ha kell.

2011. okt. 9. 15:44
 4/6 A kérdező kommentje:

Még meg se köszöntem a sok segítséget :)

Nagyon szépen köszönöm.


6 és 0 jött ki a másodfokúra. Most fojtatom behelyettesítéssel.

2011. okt. 9. 18:36
 5/6 A kérdező kommentje:

2,8,32,


Ki sem tudom fejezni milyen sokat segítették. :)

2011. okt. 9. 18:46
 6/6 bongolo ***** válasza:

Nagyon szívesen.


Jó a megoldás, de ne feledkezz el a másikról se!

Amikor d=0, abból is sor jön ki, a=14, d=0, q=1.

Ezt úgy hívják, hogy konstans számtani illetve mértani sor, minden eleme ugyanaz a 14.


Ui: a "folytat" elipszilonos jé :)

2011. okt. 9. 19:27