A feladat levezetése érdekelne hogyan?


Egy villamos a két megálló közötti 600 méteres távolságot negyedakkora idő alatt teszi meg, mint az igyekvő gyalogos.

a) Hol találkoznak, ha egymással szemben haladnak, és egyszerre indulnak a két szomszédos megállóból?

b) Ha a találkozásig 24 másodperc telik el , mekkora a villamos és a gyalogos sebessége?

c) Mekkora egymáshoz viszonyított sebességük?

d) Mennyi idő alatt halad el a gyalogos a húsz méter hosszú villamos mellett??


2012. júl. 19. 15:20
 1/3 anonim ***** válasza:

a, Ha a villamos 4-szer nagyobb sebességgel halad, akkor jelöljük 4*x-el az általa megtett utat, a gyalogosét x-el. 4*x+x=600, tehát a gyalogos 120 métert tesz meg, míg a villamos 480 métert a találkozásig.

b, A villamos 480 métert tesz meg 24 s alatt.

480/24=20 m/s = 72 km/h.

A gyalogos 120 métert tesz meg 24 s alatt, 120/24= 5 m/s = 18 km/h

c, 72/18=4, tehát a villamos sebessége 4* nagyobb

d, 20/5= 4, tehát a gyalogos 4 (s) másodperc alatt halad el a villamos mellett.

2012. júl. 19. 15:52
 2/3 A kérdező kommentje:

és az elején a 120 miből jön ki van vmi képlet hozzá?


és a megoldókulcs szerint a c) az 25 m/s a d) 0,8 sec ez vajon miért jött ki így?

2012. júl. 19. 16:00
 3/3 anonim ***** válasza:

c) A sebességnek nemcsak nagysága, hanem iránya is van. Éppen ezért v=v1-v2=20-(-5)=25 m/s

d) A villamos nem áll, hanem a gyalogossal ellentétes irányban mozog (lásd c)), ezért t=l/v=20/25=0,8 s

2012. júl. 19. 16:42