Egy autó 80 perc alatt jut el a 150 km távolságra levő úti céljához.

A) Mekkora az átlagsebessége?

B) Mennyi idő alatt érne célba, ha útjának első felét ( 75 km-t) a megengedett 90 km/h-s, második felét a nagy forgalom miatt csak 20 m/s-os sebességgel tenné meg?


2012. júl. 15. 16:32
 1/8 anonim ***** válasza:

a, (150/80)*60=112,5 km/óra

b, (60 perc*75)/90=50 perc

(60 perc*75)/20=225 perc

Összesen 275 perc =4óra 35 perc

2012. júl. 15. 17:42
 2/8 A kérdező kommentje:
az a jó viszont b-re a tk szerint 112,5 perc jön ki
2012. júl. 15. 18:21
 3/8 anonim ***** válasza:
Akkor a tankönyv rosszul számolt.
2012. júl. 15. 18:26
 4/8 anonim ***** válasza:
Na akkor most csak azt nézd, hogy ha 20 km/h-vel ment 75 km-t, az már több, mint 3 órát vesz igénybe. Biztos, hogy jól írtad? És 20 km/h alatt tette meg a maradék 75 km-t?
2012. júl. 15. 19:29
 5/8 anonim ***** válasza:

4. válaszolónak:

"És 20 km/h alatt tette meg a maradék 75 km-t?"

A feladatban 20 MÉTER/SZEKUNDUM van!

2012. júl. 15. 20:31
 6/8 anonim ***** válasza:

Igen, bocsi, igaza van az 5. válaszolónak.

20 m/s=72 km/h

Az első 75 km-t megteszi 50 perc alatt (90 km/h-vel halad)

A maradék 75 km-t 62,5 perc alatt teszi meg (itt a sebesség 72 km/h). Így összesen 112,5 perc alatt érne célba.

2012. júl. 16. 10:43
 7/8 anonim ***** válasza:

A számok elfedik a lényeget. :-)

A feladat B pontja egy klasszikus példa, ezért megér néhány sort.


Legyen

S = 150 km - a megteendő távolság

v1 = 90 km/h - az első féltáv sebessége

v2 = 20 m/s = 72 km/h - a második féltáv sebessége

va - az átlagsebesség

T = ? - a táv megtételéhez szükséges idő


Az idő kiszámításához szükség van az átlagsebességre.

A definíció szerint az átlagsebesség az összes út osztva a megtételéhez szükséges idővel.

Képletben

va = S/T


Az összes idő a két féltáv idejének az összege

T = t1 + t2


Az első féltáv ideje

t1 = (S/2)/v1 = S/2*v1

a másodiké

t2 = (S/2)/v2 = S/2*v2

ezekkel az átlagsebesség

va = S/(S/2*v1 + S/2*v2)

egyszerűsítés, rendezés után

va = 2*v1*v2/(v1 + v2)

ami nem más, mint a két részsebesség harmonikus közepe, vagyis

va = H(v1,v2)

==========

Minden ilyen jellegű feladatnak ez a kifejezés adja a megoldását.


A feladat adataival

va = 2*90*72/(90 + 72)

va = 80 km/h

és

T = S/va = 150/80

T = 1,875 h

percekben

T = 112,5 min.


Megjegyzés:

Ugyanígy a harmonikus közép a megoldása az olyan feladatoknak, melyben meg kell határozni egy v sebességgel mozgó L0 hosszúságú tárgy hosszát, ha egy irányban L1, szemben haladva L2 lépés hosszúnak mérjük.


DeeDee

**********

2012. júl. 17. 19:06
 8/8 A kérdező kommentje:
köszönöm
2012. júl. 18. 13:12