Sigitenetek egy matematika feladatban kerlek?


hatarozzuk meg az (x,y,z) szamharmas ertekeit,ha egyidoben teljesulnek a kovetkezo feltetelek.

X kisebb vagy egyenlo mint y kisebb vagy egyenlo,mint z

xyz=2

xy/z+2 es yz/x+2^2 es zx/y+2^3 E N(termeszetes szamok)

en bovitettem es arra jutottam hogy X^2y^2+x^2z^2+y^2z^2 oszthato kettovel de ez ellentmondas az xyz-vel

nem tudom de nekem az jott ki hogy nincs ilyen szamharmas



2012. jún. 3. 12:39
 1/3 anonim ***** válasza:

Mivel xyz=2, ezért xy=2/z


xy/z+2=2/z^2+2


Ez akkor természetes szám, ma z^2 osztója 2-nek.


z^2=1,2

z=1, -1

z=gyök(2)

z=-gyök(2)


Ugyanígy x és y-ra is ugyanez jön ki.


A 3 szám szorzata 2.

Vagyis két gyök(2)-nek kell lennie a szorzatban.

Ezek a lehetséges esetek:


gyök(2),gyök(2), 1

gyök(2),-gyök(2), -1

-gyök(2),-gyök(2), 1


Mivel x<=y<=z, ezért a sorrend egyértelmű. De azt meghagyom neked.


(az nem volt kikötve, hogy x,y,z egészek legyenek!)

2012. jún. 3. 12:49
 2/3 A kérdező kommentje:
kosz a valaszt
2012. jún. 3. 15:26
 3/3 anonim ***** válasza:

2/z^2+2


Hoppá, azt hiszem hülyeséget mondtam.


Ez akkor is lehet egész, ha z^2 egy 1/x vagy 2/x alakú szám.


Legyen z^2=p/q , ahol p és q relatív prímek.

(z^2 nem lehet irracionális, akkor ez nem lesz természetes szám)


Szóval ezt beírva:

2*q/p+2 természetes szám.

Innen p=1, vagy p=2


Ha p=1.

z^2=1/q

z=+-1/gyök(q)

Az előjel lehet +- is, a négyzet ugyanaz marad.


Ha p=2

z^2=2/q

z=+-gyök(2)/gyök(q)


Azt nem értem, mi a jelentősége, ha 2-őt, 4-et vagy 8-at adunk hozzá.

Mert 2/z^2+2-ben z^2 mindenképp pozitív, vagyis ez >=2.


q helyett inkább z0-t írok, vagyis

z=+-1/gyök(z0)

VAGY

z=+-gyök(2)/gyök(z0)


És ugyanez igaz a másik 2 számra is.

Vagyis itt nagyon elbonyolódik a dolog.



A befejést majd megpróbálom később megírni...

2012. jún. 3. 16:28