A következő egyenlet részletes megoldása kéne...
Daum Equation Editor-ral (weboldal) meg lehet oldani a választ... Előre is kössz!
2012. jún. 2. 15:00
1/5 A kérdező kommentje:
Hupsz... Elírtam... Nem EGYENLET, hanem EGYENLŐTLENSÉG...
2012. jún. 2. 15:03
3/5 anonim válasza:
A törteket közös nevezőre kell hozni.
Nevezők: 6-3-2: Legkisebb közös többszörös: 6. Ez lesz a közös nevező.
(3x+7)/6+(2x)/6 >= 3*(x-1)/6
Az x/3 úgy lett 6 a nevező, ha a NEVEZŐT és a SZÁMLÁLÓT is beszorzom 2-vel.
(x-1)/2-nél 3-mal kellett szorozni.
Most mindkét oldal megszorzom 6-al:
(3x+7)+(2x) >= 3*(x-1)
[ha kiszámoltad a legkisebb közös többszöröst, akár egyből is be lehet szorozni, de azt hiszem, így átláthatóbb a dolog.)
(3x+7)+(2x) >= 3*(x-1) /bal oldalon öszevonok, jobb oldal zárójel felbontása
5x+7 >= 3x-3 /-3x
2x+7 >=-3 /-7
2x >= -10
x>=5