Az x tengely, az y=x+2 egyenes, valamint az X=k egyenes által határolt síkrészben és annak határán összesen 133 rácspont van.3 kérdésre válaszoltok ezzel kapcsolatban?


a) Határozza meg az k paraméter értékét!

b) Mekkora a síkrész területe?

c) Mekkora a kerülete?


(A rácspont olyan pont melynek mindkét koordinátája egész szám.)


Nem tudok kiindulni. Lehetséges, hogy még a feladat értelmezésével is gondjaim vannak. Hogy kell ezt megoldani? Legyetek olyan kedvesek, hogy segítetek!



2012. máj. 31. 19:48
 1/4 anonim ***** válasza:

Felveszed az y=x+2 egyenest.

x=k egyenes egy függőleges vonal, vagyis az y tengellyel párhuzamos.

Meg kell keresni, hogy melyik függőleges egyenessel kéne levágni.


Ha megnézed a rajzodat, akkor balról kezdve az első rácspont a (-2,0), ami az egyenes és az x tengely metszéspontján van.

Aztán jön a (-1,0), (-1,1) pontok.

Az y tengelyen már 3 rácspont is van: (0,0) (0,1) (0,2)


A rácspontok száma

1+2+3+...

A gond az, hogy a 133 nem stimmel.

Ha 15 számot adok össze, akkor 120 jön ki (k=12 esetén van ez)

16-ra meg 136. -->k=13


Szóval nincs ilyen k.


Ha mégis 136 rácspont kell, akkor szólj és megmondom b és c-t is.

2012. máj. 31. 20:13
 2/4 A kérdező kommentje:

Rádöbbentem, hogy kihagytak egy vesszőt a feladatból, és az y tengely is határolja a síkrészt!

:S

2012. máj. 31. 21:49
 3/4 anonim ***** válasza:

y tengely nem határol semmit, ez a feladat:


"x tengely, az y=x+2 egyenes, valamint az X=k"


Vagyis a 3 egyenes:

x tengely

y=x+2

x=k.


Az y tengely nem kell belevenni.

2012. máj. 31. 22:23
 4/4 A kérdező kommentje:

[link]

Voálá. A 13-assal jelzett.

Itt is és egy másik általunk talált megoldásban is ugyanazok jöttek ki - trapéz síkidommal számolva.

a) 13 (olyan sorozattal számoltam, hogy a1=3, d=1, felírtam az első (k+1) tag összegét, stb.)

b) 13*(2+15)/2 = 110,5

c)30+13*gyök2 kijött a 45 fokos egyenes hosszának kiszámolásával (Pit.tét.)


Úgyhogy remélem sikerült a helyes megoldást megtalálnom. Elhiszem, hogy máshogy is lehet, de nem jöttek ki ezek a végeredmények máshogy nekem se... Amit belinkeltem, ott meg még mindig nem teljesen tiszta, hogyan írta a sorozatot..

Köszönöm szépen a segítséget!

2012. máj. 31. 23:31