Valószínűségszámítás? Elakadtam


Múlthéten hiányoztam, és egy feladatot nem tudok megcsinálni.

A feladat a következő(ábra a végé):

Az ábrán látható "parkettán" véletlenszerűen válasszunk ki egy pontot. Mennyi a valószínűsége annak, hogy a kiválasztott pont négyzet belsejébe esik?

[link]

Megoldás a könyv végén: 1/ 2ctg(pi/8) +1



2012. máj. 28. 19:59
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez geometriai valószínűség, ki kell számolni a jó eset területét, és elosztani a teljes területtel.

Persze a teljes terület a sík, vagyis ez így nem megy.


DE minden négyzethez hozzá lehet rendelni egy 8szöget és így párba állítani.

Vagyis a valószínűség:

négyzet területe/(négyzet+nyolcszög területe)


a oldal mellett

négyzet területe: a^2

nyolcszög területe fönn van wikin

[link]


T=1/4*8*a^2*ctg (pi/8)=2*a^2*ctg (pi/8)


Elvégezve az osztást:

a^2/(a^2+2*a^2*ctg (pi/8) )


a^2-el lehet egyszerűsíteni, és pont kijött, amit írtál.

2012. máj. 28. 20:11
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Nagyon hálás vagyok!
2012. máj. 28. 20:23