Tudnátok segíteni nekem három valószínűségszámítási feladatban?


Katasztrofális vagyok ebből a tárgyból, és hamarosan zh-t kell írnom. Próbálom megérteni, és megoldani korábbi zh-k feladatait, de egy-kettővel nem boldogulok:


1.

A [0,1] intervallumon véletlenszerűen kiválasztunk két pontot.

a) Mekkora annak valószínúsége, hogy |x-y| < 1/4 ?

b) A pszi valószínűségi változó jelölje a két pont eltérését, adja meg pszi eloszlásfüggvényét.



2. Határozza meg az "a" valós számot úgy, hogy a h(x) = |x-1| ha x eleme [a;1,6], különben pedig 0, pszi valószínűségi változó sűrűségfüggvénye lehessen.



3. Vizsgálja meg, az a, b paraméterek mely értékei mellett lehet a pszi > 1 valószínűségi változó eloszlásfüggvénye az (a*x^2+b)/x^2 függvény.


a, Határozza meg a pszi sűrűségfüggvényét

b, Határozza meg a pszi várható értékét



Próbáltam megérteni, de a valszámot sose vágtam. Már annak is örülnék, ha valaki az egyik feladat megoldási módját megosztaná velem. Főként a módszer érdekelne, hogyan kell elindulni, mire kellene figyelnem, hogy zh-ban más feladatnál se legyen gond.


A válaszokat előre is nagyon köszönöm!


2012. máj. 14. 19:16
 1/2 anonim ***** válasza:

ha még jól emlékszem, akkor adott val.vált. eloszlásfüggvénye azt jelenti, hogy mekkora val-el lesz kisebb mint adott érték. ergo a végtelenben biztos esemény=1 lesz. a sűrűségfgv. azonban azt mutatja, hogy mekkora val-el történik adott dolog. az összefüggés annyi, hogy az eloszlásfgv deriváltja a sűrűségfgv. tehát deriváld a 3-ast. a várható érték diszkrét esetben a szumma(val_i*érték_i)-vel számolható, folytonosnál szorozd be a sűrűségfgv-ed x-el és integráld le. (mert val_i az a sűrűségfgv értékei lesznek érték_i pedig maguk az x-ek)


szívesen segítenék a kettes egyesben is, de őszintén szólva régi cucc ez.

2012. máj. 17. 19:28
 2/2 bongolo ***** válasza:

1) Az ilyen jellegű feladatoknál kicsit trükközni kell, például úgy, hogy hogyan lehet geometriával felírni a valószínűségeket.


Ha két pontot választunk ki, akkor érdemes 2-dimenziós koordináta-rendszerben rajzolgatni. Legyen az egyik pont az x tengelyen, a másik az y-on. Rajzold fel magad elé az xy koodinátarendszert, abban pedig a (0,0) (1,0) (0,1) (1,1) pontok által alkotott négyzetet. Ebben a négyzetben bármelyik pontot kiválasztva megkapod annak x és y koordinátájaként azt a 2 pontot, amik a [0,1] intervallumon véletlenszerűen ki lettek választva.


Na most ha |x-y|<1/4, akkor ez kétféleképpen lehet:


Ha x≥y: (ez az ábrádon a négyzet jobb alsó fele, hisz x=y lenne az origón átmenő átló egyenese)

x-y < 1/4

y > x - 1/4

Ha nagyobb helyett egyenlő lenne, akkor ez egy egyenes egyenlete lenne. Rajzold be a papírodra, 45 fokos egyenes, ami -1/4-nél metszi az y tengelyt. Azok a pontok elégítik ki az egyenlőtlenséget, amik e felett az egyenes felett vannak a négyzetben. A kiinduló feltétel miatt (x>y) teljesen az y=x átlóig terjedő tartomány ilyen, azt sraffozd be. (Persze csak a négyzetbe eső pontokat sraffozd!)


Ha x<y: (ez az ábrádon a négyzet bal felső fele)

y-x < 1/4

y < x + 1/4

Ha egyenlőség lenne, akkor ez egy 45 fokos egyenes lenne, ami y=1/4-nél metszi az y tengelyt. Ez alatt az egyenes alatt lévő pontok elégítik ki az egyenlőtlenséget. Ezeekt is sraffozd be az ábrán (teljesen az átlóig, hisz y>x is igaz kell legyen)


Végül a rajzodon a besraffozott terület lesz az, hogy ha innen választunk egy síkbeli pontot, akkor teljesül az |x-y|<1/4 feltétel. Ennek a valószínűsége pedig pont megegyezik a sraffozott terület osztva a négyzet teljes területével. (A négyzet területe most 1, úgyhogy technikailag nem is kell osztani.)


A sraffozott terület helyett egyszerűbb kiszámolni a nem sraffozottat, hisz az a jobb alsó meg bal felső háromszög területe: T=3/4·3/4 = 9/16. Vagyis a sraffozott terület 7/16 (hisz a teljes négyzet területe 1).


Az a) válasz tehát 7/16


A b) teljesen hasonlóan alakul, csak a két 45 fokos egyenes nem a +1/4 és -1/4 pontokban metszi az y tengelyt, hanem a kszi aktuális értékénél. Vagyis:


ξ = |x-y|

P(ξ < d) = 1 - (1-d)²       ahol 0 < d ≤ 1


hisz az egyik nem sraffozott háromszög területe (1-d)²/2


Az eloszlásfüggvény tehát:

F(x) = {

       {0, ha x < 0

       {1-(1-x)², ha 0 ≤ x ≤ 1

       {1, ha x > 1

2012. máj. 21. 16:16