Tudnátok segíteni ebben a valószínűségszámítási feladatban?


Adott egy tetraéder, amit kétszer feldobunk. A pszi valószínűségi változó jelenti a dobott számok összegét.

Ki kell számítani a lehetséges értékeket, az eloszlását, eloszlásfüggvényét és sűrűségfüggvényét.


Elég sokat kínlódtam vele, de egyszerűen képtelen vagyok megérteni.


A feladatot órán már elkezdtük megoldani, azt tudom, hogy a számok összege 8 és 2 között lehet. 2 és 5 között a lehetséges értékek 1/16-ról 4/16-ra növekednek, onnan 8-ig 1/16-ra csökkennek (azért 16, mert négyféleképpen lehet dobni, a felső része pedig elvileg azt jelenti, hogy ennyiféleképpen dobhatjuk azt az adott összeget, amit pszi összegként kifejez).


Azt viszont nem értem, miért kezd el csökkenni egy idő után. 8-at sokféleképpen dobhatunk, akkor miért 1/16-od (1-5,5-1,2-4,4-2, stb...) a lehetséges érték?


Illetve nem nagyon megy a feladat többi része sem.


Elnézést, hogy ilyen hosszú lett, csak igyekeztem minél jobban felvázolni a problémát.


Ha valaki esetleg le tudná írni, mit kellene csinálnom, azt nagyon megköszönném! Elsősorban megérteni szeretném, hogy zh-n se legyen vele gondom.


22L


2012. ápr. 28. 13:28
 1/1 anonim ***** válasza:

A 8-at nem tudod sokféleképpen dobni, mert az csak 4+4-ként jön ki. Ami 1 eset a 16-ból ezért 1/16.


"(1-5,5-1,2-4,4-2, stb...)"


Ez 6, és nem 8...

Arról nem is beszélve, hogy nincs is raja 5! Mert egy tetraédernek 4 oldala van, így a 6= 2+4 vagy 3+3



Lehetséges értékek, és a hozzájut tartozó eloszlás:

2 --1/16

3 --2/16

4 --3/16

5 --4/16

6 --3/16

7 --2/16

8 --1/16


Ezt kiszámoltátok órán. De úgy kell, hogy csinálsz egy 4x4-es táblázatot, ahol fölül 1-4-ig vannak a számok (1-es tetraéder.) oldalt 1-4-ig szintén (2-es tetraéder)

És beírod minden mezőbe a kettő összegét.

Pl. 1 mezőben lesz 2 az összeg, ezért 1/16

és 4 mezőben 5 az összeg.


Eloszlásfüggvény:

F(x)=p(X<x)


Vagyis rajzolsz egy számegyenest.

x=2-ig F(x)=0

2-3 között F(x)=1/16

3-4 között F(X)=1/16+2/36 (Mert pl.: F(3,5) azt jelenti, hogy mennyi az esélye, hogy 3,5-nél KISEBB lesz az összeg. Az úgy lehet, ha 2-őt vagy 3-am az összeg, ezért kell ezt a kettőt összeadni.

4-5 között F(X)=1/16+2/16+3/16


stb.


8 fölött F(X)=1.


Ezt fölrajzolod kész az F(X) függvény.


Diszkrét eloszlású valószínűségi változóknak nincs sűrűségfüggvénye.

Sűrűség függvényt nem tudsz rajzolni.

2012. ápr. 28. 13:42