Segítség! Hogy kell megoldani ezt a matek feladatot?


(gyökjel alatt) 5x-x (gyökjel vége) +3 = x

Másodfokú egyenletet kell belőle csinálni, de HOGY???


2012. máj. 28. 17:14
 1/3 anonim ***** válasza:

Felteszem, hogy eredetileg...5x-x^2...a feladat. Először is a feltétellel kell kezdeni. Páros gyök alatt csak >=0 szám állhat, azaz most x(5-x)>=0. Innen 0<=x<=5. De mivel egy gyök van a jobb oldalon, az pedig >=0, így a jobb oldal mindig >=3 (már ahol értelmezve van). Emiatt viszont x>=3 is kell, hogy teljesüljön. Azaz 3<=x<=5.


Átrendezve az eredetit, kapjuk hogy GYÖK(5x-x^2)=x-3. Itt viszont a feltétel miatt simán négyzetre lehet emelni mindkét oldalt. Itt rendezve kapunk egy másodfokú egyenletet: 2x^2-11x+9=0. Ennek a két gyöke (pl. megoldóképlettel) x=9/2 vagy x=1.


Mivel e kettő közül a végső feltételnek (3<=x<=5) csak előbbi felel meg, így a megoldás x=9/2.

2012. máj. 28. 17:27
 2/3 anonim ***** válasza:

a 3-ast atviszed a jobb oldalra


√(5x-x) = x-3


negyzetre emeled es megvan a masodfoku egyenlet

2012. máj. 28. 17:28
 3/3 anonim ***** válasza:
"...egy gyök van a BAL oldalon, az pedig >=0, így a BAL oldal mindig >=3..." Elnézést, figyelmetlen voltam :D
2012. máj. 28. 17:29