A feladat így szól:
Egy szeptemberi akció során csökkentették a füzetek árát, így 8 füzet áráért most 13-at tudok venni.
Hány %-kal lettek olcsóbbak a füzetek?
2012. ápr. 25. 17:12
1/2 rajcziz válasza:
legyen az eredeti ár x, a csökkentett ár y:
8*x=13*y
ha azt akarod megtudni, hogy az y hány százaléka az x-nek, akkor osztanod kell x-szel:
8=(13*y)/x
8/13=y/x
y/x=0,6154
százalékban: 61.54%
tehát a füzetek 100-61,54=38,46%-kal lettek olcsóbbak
2/2 anonim válasza:
Kicsit máshogy:
Ha a füzetek eredetileg 100 forintba kerültek, akkor most 800 forintért 13 füzetet tudok venni, azaz egy füzet ára (800:13=) 61.46 forint. A füzetek ára (100-61.46=) 38.54 forinttal csökkent, azaz a válasz: 38.54 százalék az árcsökkenés.