Hogyan kell megoldani megoldani ezt a matek szöveges feladatot?


A feladat így szól:

Egy szeptemberi akció során csökkentették a füzetek árát, így 8 füzet áráért most 13-at tudok venni.

Hány %-kal lettek olcsóbbak a füzetek?



2012. ápr. 25. 17:12
 1/2 rajcziz ***** válasza:

legyen az eredeti ár x, a csökkentett ár y:

8*x=13*y

ha azt akarod megtudni, hogy az y hány százaléka az x-nek, akkor osztanod kell x-szel:

8=(13*y)/x

8/13=y/x

y/x=0,6154

százalékban: 61.54%

tehát a füzetek 100-61,54=38,46%-kal lettek olcsóbbak

2012. ápr. 25. 17:30
 2/2 anonim ***** válasza:

Kicsit máshogy:


Ha a füzetek eredetileg 100 forintba kerültek, akkor most 800 forintért 13 füzetet tudok venni, azaz egy füzet ára (800:13=) 61.46 forint. A füzetek ára (100-61.46=) 38.54 forinttal csökkent, azaz a válasz: 38.54 százalék az árcsökkenés.

2012. ápr. 27. 11:32