Hogyan oldanátok meg ezt az érdekes szöveges feladatot?


Adott egy hajó: A. Egyenes vonalú egyenletes mozgást végez 9 csomós (4,63 m/s) sebességgel. Tőle 26 km-re áll egy másik hajó; a két hajó közti szakasz (jelöljük á-val) 76°-os szöget zár be az A hajó útirányával.

Mekkora távolságot kell megtennie B-nek és mekkora szöget kell bezárnia leendő útirányának az a-szakasszal, ha 17 csomós (~8,75 m/s)sebességre gyorsul és

1. kérdés: össze akar ütközni Á-val, vagyis a két hajó útiránya 1 pontban végződjön. (Tegyük fel, hogy A hajó legénysége nem észleli B hajót, így egészen az ütközésig tartja az irányt és a sebességet.)

2. kérdés: pontosan 10 km-rel meg akarja előzni Á-t, vagyis B útvonala 10 km-rel A pillanatnyi helyzete előtt metssze A útvonalát.


Igyekeztem érthetően fogalmazni, ennek ellenére bocs, ha nem lett elég tiszta. Köszi előre is a válaszokat!

Ui: Elsősorban a levezetés érdekelne.


2011. aug. 26. 10:18
 1/9 bongolo ***** válasza:
100%

Mindkét hajó t ideig (óra) fog menni. Ezalatt A megtesz 9t mérföldet (1 csomó = 1 mérföld per óra), B pedig 17t mérföldet. A köztük lévő távolság 27 km = 27/1,852 = 14,579 mérföld.


1) Ütköznek, tehát a=14,579 b=9t és c=17t a háromszög oldalai. a és b szakaszok közötti szög γ=76°, tehát a koszinusztétel szerint:


c² = a²+b²-2ab·cos γ


Ebből ki fog jönni t értéke, és persze ez után b és c is (a feladat c-t kérdezi).


Meg kell mondani az a szakasszal szemközti α szöget is, az is kijön az azzal felírt koszinusztételből:


a² = b²+c²-2bc·cos α


2) Megelőzi 10 km = 5,4 mérfölddel A-t:

a=14,579

b=9t+5,4

c=17t

γ=76°


Ugyanúgy a fenti két koszinusztétellel levezethető b és α is.


Nem számolom ki, remélem érthető. Másodfokú egyenlet lesz t-re, vagy csak az egyik megoldása lesz pozitív, vagy két megoldás is lesz, majd meglátod. Ha kell még segítség, szólj.

2011. aug. 26. 13:40
 2/9 bongolo ***** válasza:
Ja, csak a pontosság kedvéért: Fentebb a mérföld mindenhol tengeri mérföldet (1852 méter) jelent.
2011. aug. 26. 15:45
 3/9 A kérdező kommentje:
Szép megoldás! Leírnád még légy szíves a többi részét is, hogy ellenőrizhessem magam. Köszi előre!
2011. aug. 26. 19:25
 4/9 bongolo ***** válasza:

Ezek jönnek ki az egyenletekből:


1) t=0.869717 óra (a másik megoldás negatív t-t ad.)

b=7.82745 mérföld, c=14.7852 mérföld

α = 73.1°


2) t=1.07376 óra (a másik megoldás itt is negatív lenne)

b=15.0639 mérföld, c=18.254 mérföld

α = 50.8°


A mérföldből km-be váltást rád hagyom.


(Egyébként nem fejben számoltam ki, hanem a WolframAlpha.com segített.)


Ha neked nem ezek jönnének ki, írd le, hogy hogyan számoltál, megkeressük benne a hibát.

2011. aug. 26. 20:08
 5/9 A kérdező kommentje:
A t-re nem sikerül helyest megoldást kapnom. A többi egyébként érthető.
2011. aug. 26. 20:37
 6/9 A kérdező kommentje:
Nem tudom, valami még mindig nem stimmel. Leírnád az elejétől addig, hogy megkapod a t-t.
2011. aug. 26. 21:35
 7/9 A kérdező kommentje:
Akárhogy számolom, nekem 2,54 jön ki a t-re. :(
2011. aug. 26. 21:37
 8/9 A kérdező kommentje:

MEGVAN! A behelyettesítésnél nem tettem ki a zárójelet...

Ezt írtam:

17t^2 = 14,579^2+9t^2-2*14,579*9t*cos76°

ehelyett:

(17t)^2 = 14,579^2+(9t)^2-2*14,579*9t*cos76°

Köszi a segítséget, még egyszer!

2011. aug. 26. 21:53
 9/9 bongolo ***** válasza:

Nagyon szívesen.

Behelyettesítéskor a zárójelezés nagyon fontos dolog, sose szabad elfeledkezni róla.

2011. aug. 26. 23:36