F (x) =Gyök (log * (5x - x²/ 4) ) Mi lesz az értéktartománya?

Aki tudja az lenne szíves levezetni nekem
2012. máj. 25. 13:57
 1/4 anonim ***** válasza:

log csak pozitív szám állhat.


És a gyök alatt nem állhat negatív szám.

log gondolom 10-es alapú, ez akkor lesz nemnegatív, ha


5x-1/4*x^2>=1.

-1/4*x^2+5x-1>=0 /szorozzuk be 4-el, hogy ne legyen benne tört.


-x^2+20x-4>=0


Megoldóképletbe beírva megkapjuk, hol lesz egyenlő 0-val.

x1=14+4*gyök(6)

x2=14-4*gyök(6)


A két gyök között teljesül az egyenlőtlenség.


Értelmezési tartomány:


14-4*gyök(6)<= x <=14+4*gyök(6)

2012. máj. 25. 15:01
 2/4 A kérdező kommentje:

köszi szépen.


szoval,ha olyan van hogy pl.:


log 5/4 >= 0

5/4 >= 1

.

.

.


akkor átviszem és 1 lessz belőle ?

2012. máj. 25. 15:17
 3/4 anonim ***** válasza:

"szoval,ha olyan van hogy pl.:


log 5/4 >= 0

5/4 >= 1 "


Ebbe egy deka 'x' nincsen. Ha nincs benne ismeretlen, akkor inkább ne csinálj vele semmit :P


gyök után nem negatívnak kell lennie.

Ez akkor van, ha a log után >=1 áll.


Vagyis az eredeti feladatot vissza lehet vezetni a

(5x - x²/ 4)>=1


Egyenlőtlenségre, amit már meg lehet oldani.

2012. máj. 25. 16:53
 4/4 A kérdező kommentje:
úgy értem,hogy ha látom a logaritmus és utána valami x.es tagokat akkor a logaritmust átviszem a másik felére és >= 1 teszek ?
2012. máj. 25. 22:37