Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Miért lesz valaminek a pH-érté...

Miért lesz valaminek a pH-értéke (kémhatása) negatív előjelű?

Figyelt kérdés

Ma az volt a feladat, hogy ha 150g vizet (H2O) reagáltatunk 40g sósavval (HCl), akkor a keletkezett anyagnak mennyi lesz a pH-ja? Ugye:


H2O + HCl = H3O + Cl


és ugye a pH-t az oxónium ionokból tudjuk kizámolni, hogy


-log(x mol oxónium-ion/köbdeci)


40g oxónium-ion lesz, ami 2.1 mol mert 1 mol az 19g és 40g az 40/19 mol. Ennyi mol van 190g-ban azaz 0.19 liter azaz 0.19 köbdeciben, így ez lesz a művelet:


-log(2.1/0.19) ami -1,043

de pH az csak 0 és 14 között lehet. Miért negatív szám jön ki? Ez itt a kérdés! Előre is borzasztóan köszönöm, ez szorgalmi feladat, ami 5-öst ér!


2012. máj. 21. 20:50
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
log(2,1/0,19) az 1,043.
2012. máj. 21. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
mínusz logaritmusaal kell kiszámolni
2012. máj. 21. 21:26
 3/7 anonim ***** válasza:
De nekem ez az egész feladatmegoldás fura kicsit. Honnan vetted azt, hogy 40 g oxónium ion lesz?
2012. máj. 21. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Tényleg...bocs

De:

Gondold végig, hogy mi történik, ha ennyi vizet ennyi HCl-dal keverünk össze? az összes reagál?

Mennyi a víz anyagmennyisége?

Mennyi a HCl anyagmennyisége?

Melyik van feleslegben?

1 mol HCl-hez hány mol víz kell? És hány mol H3O lesz belőle?

Mekkora az össztérfogat(na itt én is elakadtam, nem vagyok kémiazseni, nem igazán tudom mit kell ebbe beleszámolni)?

Mennyi ezeknek a hányadosa?

És ennek a -log-a?

2012. máj. 21. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
nemtom, kémián ez volt a feladat és a tanár is ezt mondta és az osztályunk a tanárral együtt hozta ki a megoldást, és a tanár is tudja hogy ennyi, és ő kérdezett minket, hogy de miért lesz negatív előjelő. az biztos hogy ezek az adatok, hogy ennyi oxónium ion van benne...stb. ez jó, ő maga adta, és ő is tudja hogy ennyi fog kijönni, ennyinek is kell kijönnie, mínusz 1.043-nak, csak azt nem tudjuk, miért.
2012. máj. 21. 21:39
 6/7 anonim ***** válasza:
A pH nem csak 0 és 14 között lehet. A negatív pH lehetséges, méghozzá azért, mert a reakciók nem mindig 100%-ban mennek végbe, így pl az erős savak esetében minél nagyobb a koncentráció annál kevésbé disszociál, pl a sósav esetében marad olyan hidrogénion, ami a klórhoz csatlakozva marad. Tehát elvileg, számolás alapján lehetséges a negatív pH, de gyakorlatban nem mérhető.
2012. máj. 21. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Azt még elfelejtettem megemlíteni, hogy a pH igazából nem a hidrogénion koncentrációjának, hanem a H+ aktivitásának a logaritmusa, amit úgy számolunk ki, hogy a H+ koncentrációt megszorozzuk az aktivitási együtthatóval (f). Minél kisebb a [H+] annál nagyobb az f, aminek a maximális értéke 1, tehát híg oldatokban a hidrogénion aktivitása közel megegyezik a [H+]-val. Viszont ahogy nő a koncentráció úgy csökken az aktivitási együttható, tehát itt már figyelembe kellene vennünk azt is, és ezáltal nagyobb pH-t kapnánk. De természetesen még így is lehetséges a negatív pH az előbb említett ok miatt.
2012. máj. 21. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!