meg egyáltalán hogy kell szorozni másik számrendszerbe?

2012. máj. 18. 15:09
 1/6 anonim ***** válasza:
Elkészítheted a szorzótáblát az egy jegyű számok szorzásához, majd onnan nézheted a többjegyű számoknál az egyes jegyek szorzatát. Vagy közben váltogathatod át az adott számrendszerre a szorzatot, például hogy 3*3=9=21(4). A maradék átvitele és a többi a megszokott módon működik.
2012. máj. 18. 15:31
 2/6 anonim ***** válasza:
Amikor összeadogatod a szorzatokat, akkor is figyelned kell arra, hogy nem a tíz a váltószám a helyi értékekközött.
2012. máj. 18. 15:32
 3/6 A kérdező kommentje:
huha ez kicsit bonyolult nekem. segítenél még egy kicsit? például hogy jött ki a 21? meg a táblázatot se értem...:(
2012. máj. 18. 16:05
 4/6 anonim ***** válasza:

A 4-es szamrendszerben igy mennek a szamok:


0,1,2,3,10,11,12,13,20,...


Ketfelekeppen szorozhatsz:



1. A szamokat atalakitod 10-es szamrendszerbe, osszeszorzod, majd visszaalakitod 4-es szamrendszerbe (nem terek ki arra, hogy kell szamrendszerek kozott atalakitani, neten sok anyag van).


pl 21(4) x 32(4) = 9(10) x 14(10) = 126(10) = 1332(4)

(zarojelben a szamrendszer)


vagyis 4-es szamrendszerben 21 x 32 = 1332



2. Keszitesz egy szorzotablat:


x 0 1 2 3

0 0 0 0 0

1 0 1 2 3

2 0 2 10 12

3 0 3 12 21


Osszeszorzod a ket szamot, mintha 10-es szamrendszerben szoroznal, de a fenti tablazatot veve figyelembe.


21

x 32

----

2 (1 x 2 = 2)


21

x 32

----

32 (1 x 3 = 3)


21

x 32

----

32

0 (2 x 2 = 10, leirod a 0-t, atviszed az 1-est)


21

x 32

----

32

130 (2 x 3 = 12, hozzaadod az 1-est amit atvittel)

----

1332


eredmeny 21 x 32 = 1332

2012. máj. 18. 17:29
 5/6 anonim ***** válasza:
bocs, ugy nez ki, a rendszer levagta a sor eleji szokozoket, de gondolom, lehet erteni
2012. máj. 18. 17:31
 6/6 anonim ***** válasza:

Négyes számrendszerben minden újabb helyiérték négyszer annyit ér, mint az előző.

9=2*4+1, ezért lesz 4-es szám rendszerben 21 (nem huszonegy, hanem kettő-egy a négyesben).

25=1*4^2+2*4+1, tehát 121 a négyesben

67=4^3+3, tehát 1003 a négyesben

2012. máj. 18. 19:35