Ezt a kombinatorika feladatot valaki elmagyarázná?


Egy körzetben hatjegyű telefonszámokat osztanak ki úgy, hogy az első jegy csak 1, 2, 3 lehet, és a legalább 5 egyforma jegyet tartalmazókat megtartják speciális számoknak. Hány vonalat lehet kiosztani ekkor?


Felírtuk hogy összesen 3*10^5 szám van és ebből le kell vonni (3*7+3+6)-ot. Ez összesen 30, ami gondolom az utolsó 5 számjegy 3*10 fajta lehet. De amikor mondjuk az 5 db 1es között van még valami azt nem kell levonni?


2012. ápr. 24. 19:14
 1/5 bongolo ***** válasza:

Az utolsó 5 számjegy nem lehet 44444, 55555 stb, ez 7 fajta. Előtte van 1 2 vagy 3, azért van 3·7.


Aztán nem lehet 6 egyforma jegyű szám se, abból van 3. Eddig 3·7+3.


Aztán nem lehet 5 darab 1-es vagy 2-es vagy 3-mas úgy, hogy persze az első számjegy is benne van az 5-ben, a hatodik szám meg bármelyik 9 maradék szám, ami az elsőt kivéve 5 helyen lehet. Ebből van 3·9·5


Vagyis összesen 3·7+3+3·9·5-öt kell levonni a 3·10^5-ből. Nem tudom, a 3·9·5 helyett hogyan számoltatok az órán 6-ot.

2012. ápr. 24. 19:42
 2/5 A kérdező kommentje:
A 6 amikor 5 db 1-re 2-re vagy 3-ra végződik, de viszont az első nem olyan, mint az utolsó 5. Szerintem te ezt kihagytad.
2012. ápr. 24. 20:39
 3/5 bongolo ***** válasza:
Igazad van, a 6 is kell bele.
2012. ápr. 24. 22:18
 4/5 anonim ***** válasza:

Rögzítsük az első számjegyet. Mondjuk legyen 1-es.


Ha több 1-es nincs a számban, akkor 9 "rossz" szám van.

100000-199999


Aztán lehet benne 6db 1-es. Ilyen 1szám van.


Végül 5db 1-es és még valami.

A még valami 9 féle lehet, és ez állhat az 5 szabad hely bármelyikén. Vagyis 5*9 ilyen szám van.


Összesen: 9+1+5*9=55


Ha 2*essel vagy 3-assal kezdődik a szám, akkor szintén ugyanennyi van.

Vagyis 3*55=165-öt tartanak meg.

2012. ápr. 24. 22:30
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Úgy látszik a tanár hagyott ki néhány lehetőséget.
2012. ápr. 24. 23:07