kellen egy kis seígtség az alábbi feladat kiszámításában :


Ha 5 házaspárból véletlenszerűen kiválasztunk 3 embert, milyen valószínűséggel lesz a kiválasztottak között egy házaspár?



2012. ápr. 14. 19:02
 1/4 A kérdező kommentje:

én erre jutottam :

(5 alatt 3)/(10 alatt 3) = 0.083 ami 8.3% ez jó így ??

2012. ápr. 14. 19:05
 2/4 anonim ***** válasza:

Valószínűség=jó eset/összes eset


Számoljuk ki azt, hogy mennyi az esélye, hogy NINCS EGY házaspár se.


1. embert a jelenlévő 10 emberből választhatom, tehát 10 féleképpen

2. embert a maradék 9-ből 8 féleképp választhatom (mert a házastársát nem akarom)

3. embert a maradék 8-ból 6 féleképpen választhatom


Ezt osztani kell 6-al, mert a sorrend nem számít.


10*8*6/6=80


összes eset: 10*9*8/6=120 (első ember 10 féle, második 9, harmadik 8)


Annak az esélye, hogy nem lesz házaspár: 80/120=3/4


Akkor annak az esélye, hogy lesz 1/4 vagy 25%

2012. ápr. 14. 19:07
 3/4 anonim ***** válasza:

én erre jutottam :

(5 alatt 3)/(10 alatt 3) = 0.083 ami 8.3% ez jó így ??


A (10 alatt a 3) rendben van.


De az 5 alatt a 3 hülyeség. Az azt jelenti, hogy 5 házaspárból kiválasztasz 3 házaspárt.

2012. ápr. 14. 19:08
 4/4 anonim ***** válasza:

Bocsi 80/120=2/3


Vagyis a jó válasz 1/3.



Amúgy úgy is kijön, hogy


kiválasztok 1 házaspárt, és kiválasztok mégegy embert


(5 alatt az 1)*(8 alatt az 1) / (10 alatt a 3)


5*8/120=40/120=1/3

2012. ápr. 14. 19:13