Teljes négyzetté alakítás?


Itt van egy példa,amit az órán csináltunk:

xnégyzet + 6x + 9

xnégyzet + 6 x + 9 - 9 -7

(x+3)négyzeten - 16

Ezt hogy?

Honnan jött az a hetes?


Itt van az egyik leckém:

xnégyzeten -4x + 4 = 0


És ezt hogyan kéne? Valami kettőnek kéne kijönnie...



#matek-matematika-teljes-négyzetté-alakítás
2012. ápr. 23. 18:35
 1/4 anonim ***** válasza:

Gondolj a nevezetes azonosságokra!

x^2-4x+4=0

(x-2)^2=0

Első tag négyzete minusz az első és második tag kétszeres szorzata plussz a második zag négyzete.

2012. ápr. 23. 18:40
 2/4 anonim ***** válasza:

xnégyzet + 6x + 9


Az x-es tagokból kell négyzetet csinálni.

És tudod, hogy

(a+b)^2=a^2+2*a*b+b^2


Vagyis ahhoz, hogy x^2+6x jöjjön ki (x+3)-at kell a négyzetre emelni. Abból lesz x^2+6x+9


Namost a te EREDETI feladatod az volt, hogy

xnégyzet + 6 x -7


Ha az x-es tagokból megcsinálom a négyzetet, akkor

xnégyzet + 6 x azt tudom írni, hogy

[(x+3)^2-9]-7

A zárójelet fel lehet bontani, és a -9-et és a -7-et összevonni.


(x+3)^2-16


A te leckéd meg:

xnégyzeten -4x + 4 = 0 (eleve ide nem kell az =0 a négyzetté alakításhoz)

Az x-es részból az lesz, hogy (x-2)^2-4 ezt beírom:

[(x-2)^2-4] + 4 =0


megint fel lehet bontani a kapcsos zárójelet

(x-2)^2=0


A megoldás x=2

2012. ápr. 23. 18:43
 3/4 anonim ***** válasza:
A mintafeladatodat rosszul írtad le!
2012. ápr. 23. 18:45
 4/4 A kérdező kommentje:

Igen,most látom,hogy rosszul írtam le,de mindenkinek a hozzászólását lájkoltam! :9

AZ eredeti példa : xnégyzet + 6x -7

2012. ápr. 23. 19:24