Negyzetté alakítás? Hogyan csináljam?


Valaki elmagyarázná, hogyan alakítsam négyzetté a következő egyenletet, hogy utána ábrázolhassam függvényen?

Az egyenlet a következő: xnégyzeten-4x+4.

A válaszokat előre is köszönöm!


2009. nov. 4. 16:13
 1/4 anonim ***** válasza:

igazán nem lehet elmagyarázni, vagy felismeri az ember vagy nem.


ez pl. az (x-2) -nek a négyzete, mert a képlet úgy szól,

hogy (a-b)*(a-b)= a^2-2ab+b^2

2009. nov. 4. 16:28
 2/4 anonim ***** válasza:

a*x^2+ b*x+c =0 Egy másodfokú egyenlet.

Ezt tudod (x+d)^2 alakúra hozni.

Első lépés: a*x^2-nek megkeresed a gyökét. (legyen ez p*x)

Második: b*x-et el kell osztani 2*p-vel, ami marad (legyen q) ez lesz a második tag.

Tehát: (p*x+q)^2-q^2+ c (az eredetiből). a (-q^2+c)-t össze lehet vonni, így ide konkrét számot kapsz.

A példa, amit Te leírtál, az pont teljes négyzet.

x^2-4x+4 = (x-2)^2.

De pl x^2+6x+4-t négyzetté alakítva: (x+3)^2-3^2+4=(x+3)^2-5.

Remélem értehőt nagyjából.

2009. nov. 4. 17:44
 3/4 anonim ***** válasza:
Bocsi, nem 2p-vel, hanem 2px-el kell osztani.
2009. nov. 4. 17:45
 4/4 A kérdező kommentje:
kösz mindenkinek!
2009. nov. 5. 19:15